Zrcadla umí kouzlit se svěřeným prostorem

Trendem jsou masivní dřevěné rámy, pixabay.com
Ohodnoť článek

Zrcadlo patří mezi velmi univerzální bytové doplňky. Uplatní se v každé místnosti. Chodba, ložnice, obývací pokoj i koupelna díky němu získají další rozměr, který jinak nevyčarujete ani se sebelepším osvětlením. Zrcadla umí díky světelným efektům změnit ráz jakéhokoliv interiéru. A jakých pravidel se při umístění zrcadel do interiéru přidržet? Stačí vám jedno jediné: „Čím větší, tím lepší!“

Co všechno umí zrcadlo

Estetické účinky zrcadel v místnosti jsou nepopiratelné. Ještě důležitější jsou však jejich světelné a především prostorové efekty. Vhodně umístěné zrcadlo dokáže opticky zvětšit jakýkoli prostor a poslat paprsky jasného světla i do těch nejtemnějších koutů.

Zrcadlo má být hlavně funkční, pixabay.com
Zrcadlo má být hlavně funkční, pixabay.com

Hrátky s optikou mají ale svá pravidla. Zrcadlo umístěné na výšku prostor zvětší do výšky, zatímco zrcadlo položené na šířku zase do délky. Díky velkým zrcadlům bez rámů můžete také nechat zmizet bytové příčky nebo neforemné skříně. Stačí jejich čelní stěny obložit zrcadly od kraje ke kraji. Zrcadla skvěle ukryjí třeba šatní skříň, která jinak zabírá značnou část místnosti, navíc zrcadlová stěna může pocitově znásobit její šířku až dvojnásobně.

  • Zrcadla postavená proti oknu dokáží zachytit téměř 100% slunečních paprsků a v nezmenšené síle je vyslat do okolního interiéru.
  • Vodorovné zrcadlo v úzké chodbě odstraní pocit stísněnosti.
  • Dvě zrcadla proti sobě vytvoří efekt nekonečného prostoru.
  • To samé umí u zrcadlo připevněné na stropě, které navíc přidá místnosti na centimetrech.
  • Zrcadlo oživí tmavé kouty i bez použití umělého osvětlení.
Ale oživí i nevýrazné kouty, pixabay.com
Ale oživí i nevýrazné kouty, pixabay.com

Zrcadlo jako dekorace

Funkce zrcadel v interiéru je v první řadě užitková, ale ani na tu dekorativní nelze zapomínat. Zrcadlo s výrazným rámem nebo tvarem nahradí celou řadu drobných dekorativních prvků a esteticky je dokonce výrazně předčí. Mezi aktuální trendy patří zrcadla s ozdobným dřevěným rámem nebo jednoduchý dřevěný minimalismus, který vynikne v každém interiéru.

Trendem jsou masivní dřevěné rámy, pixabay.com
Trendem jsou masivní dřevěné rámy, pixabay.com

Zrcadlo bez rámu je jako ryba bez vody – nebo ne?

Poučky o rámu známe ze starých designérských příruček už v moderně zařízeném bydlení neplatí. Rám už není dogmatem, naopak. Používají se zrcadla zasazená například ve dveřní liště, kopírující tvarem dvířka od skříně nebo přímo přilepená ke stěně (praktické hlavně v koupelně, ve spárách se neusazují nečistoty a plísně).

Čtvercová a obdélníková zrcadla stále častěji nahrazují hravé tvary od vlnovek až po zrcadla ve tvaru konkrétních předmětů. Pokud jsou zdobena, tak jen velmi jednoduše, do popředí se dostává spíše jednoduchá elegance.

V zrcadle by se vždy mělo odrážet něco zajímavého, pixabay.com
V zrcadle by se vždy mělo odrážet něco zajímavého, pixabay.com

Výjimkou jsou zrcadla spadající konceptově pod některý ze zdobných stylů (vintage, retro, etno apod.). Ta mohou být upravena za pomoci pískování, potisku, malování nebo kolážemi s přírodními motivy. Estetická úprava samotné zrcadlové plochy pak nejčastěji probíhá za pomoci pískování, broušení nebo vrtání. Samostatnou kapitolou je gravírování, které může díky laseru na zrcadlo kreslit různé motivy a ornamenty a to podle průmyslových i vlastních vzorů. Zrcadlo v horním rohu opatřené obrysy tváře osoby, pro kterou je určené, je velmi osobním a originálním dárkem.

Třeba květina nebo výhled do zahrady, pixabay.com
Třeba květina nebo výhled do zahrady, pixabay.com

Zrcadla si rozumí i se sklem

Velké skleněné plochy nejdou zdánlivě s těmi zrcadlovými dohromady. Ale hledáte-li způsob, jak originálně vystavit svou sbírku prázdninových suvenýrů nebo porcelánových slonů, může být použití obou materiálů zároveň velmi efektní. Základem jsou skleněné poličky umístěné ve výklenku nebo rohu místnosti. Zrcadlo za nimi poté vytvoří dojem, že se umístěné sošky či vázy vlastně jen tak nenuceně vznáší v prostoru. Bez skutečně důsledného odstraňování prachu se to ale neobejde. Zvláště na zrcadlové ploše je brzy vidět každé smítko.

A své místo mají zrcadla i v historických interiérech, pixabay.com
A své místo mají zrcadla i v historických interiérech, pixabay.com

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..