Změna dodavatele energií vám může ušetřit

Distributorů elektrické energie a plynu na českém trhu jsou desítky. Každý z nich se předhání, kdo spotřebiteli nabídne nižší cenu, která ale často skrývá nezveřejněné poplatky a sankce, které zákazníka často dostanou do potíží a také k dilematu, který distributor energie je právě ten pravý. Na to sice neexistuje jednoznačná odpověď, nicméně obecně platí, že lepší je nakupovat energie přímo od jejich výrobce. Při výběru dodavatele byste si měli ale dát zejména pozor na různé skryté poplatky a v průběhu trvání smlouvy je dobré čas od času si pohlídat, zda se smluvní cena nezměnila.

Dejte pozor na skryté poplatky některých distributorů

Pokud máte pocit, že za elektrickou energii a případně i za plyn platíte více, než byste nutně museli, možná máte pravdu. Ceny na trhu s energiemi se neustále proměňují a to, co bylo výhodné včera, nemusí být výhodné i dnes. Proto je zapotřebí své rozhodnutí pravidelně revidovat. Naštěstí jsou na internetu k nalezení tarifní kalkulačky, které při zadání vaší spotřeby automaticky porovnají nabídky všech dostupných distributorů a nabídnou vám ty nejvýhodnější.

Potíž je nicméně v tom, že nezáleží jen na samotných cenách energií, ale také na případných skrytých poplatcích, které se mohou k přechodu k jinému dodavateli vázat. Je dobré, pokud už si vyberete vašeho preferovaného dodavatele, předtím, než uděláte zásadní rozhodnutí o přechodu k němu, nejprve prostudovat dostupnou dokumentaci a smlouvy. Zaměřte se při tom na různé druhy poplatků, které se ke smlouvě mohou vázat. Jedná se například o aktivační poplatek, administrativní poplatek, případně poplatky za každou SMS či vyúčtování. Může se také objevit poplatek za kontaktování dodavatele. To všechno jsou položky, které mohou i zdánlivě výhodnější řešení prodražit.

Výrobce energie je lepší než jen distributor

Obecně platí, že lepší s distribučními sítěmi je lepší uzavřít smlouvu o dodávkách energie spíše přímo s výrobcem. Ten totiž financuje jen svůj vlastní provoz, na rozdíl od dodavatelů, kteří sami zaplatí marži výrobci a ještě si nasadí další marži na pokrytí vlastních provozních nákladů a zisku. I proto často distributor nebývá nejlevnějším řešením dodávek energií, i když se tak často snaží tvářit.

Nojo, říkáte si, ale co dělat, když jediný výrobce na trhu s energiemi je ČEZ? A ten není právě z nejlevnějších. A to je právě ten omyl. ČEZ, neboli České energetické závody, nejsou jediným producentem energií na českém trhu. Je jen největší a nejznámější. Levná elektřina i levný plyn jsou k dosažení přes dvojku na trhu, kterou je společnost EP Energy Trading, která je součástí celoevropského koncernu provozující rozsáhlou energetickou síť. Pro zjištění jejich nabídek se můžete podívat na www.epet.cz.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..