Zapuštěné postele jsou trendem – v čem tkví jejich oblíbenost?

Zapuštěné postele jsou ideální do malých bytů, pixabay.com

Spaní na zemi patřilo ještě donedávna mnichům a chudým. Dnes se k němu ale s velkou slávou vracíme. Své dominantní místo má hlavně v minimalistických interiérech, ale dá se zakomponovat prakticky kamkoliv. Proč se na zapuštěné posteli tak pohodlně spí?

Trend postelí zapuštěných do pódií nebo přímo do podlahy k nám pravděpodobně dorazil z Japonska, kde je spaní na tradičních futonech dodnes oblíbené. Jejich hlavním heslem je optická úspora prostoru v malých místnostech.

Díra v podlaze nebo dřevěné pódium?

Zapuštěné postele jsou ideální do malých bytů, pixabay.com
Zapuštěné postele jsou ideální do malých bytů, pixabay.com

Původní zapuštěné postele skutečně vypadají jako díra v podlaze, která je jen náhodou vystlána matracemi a polštáři. Najdete tu samozřejmě rošty i klasickou matraci, přesto však nemusí jít o řešení zcela vyhovující. Matrace se v uzavřeném prostoru hůře odvětrává a z takové postele se navíc starším a nemocným lidem špatně vstává.

Na druhou stranu ale lze takovou postel opatřit posuvným krytem, který může sloužit jako další prostor pro běžné denní aktivity. Podobná řešení najdeme například na malých lodích.

O něco méně exoticky vypadá postel zapuštěná do dřevěného pódia – ať už na kraji nebo uprostřed místnosti. Hodí se zejména pro ty, kteří by měli se vstávání z podúrovňového spaní problém. Tradičnější přístup na lůžko lze navíc doplnit dodatečnými úložnými prostory, na které je v dřevěném pódiu místa dost a dost. Zesílený rám postele také může sloužit jako praktický noční stolek, což šetří v místnosti další cenné místo. Můžete se na něj rovněž posadit při čtení knihy nebo ho použít pro romantické večerní popíjení vína s partnerem.

Ideální postel pro děti

Lůžko zapuštěné do země je jako stvořené do dětského pokoje. Zvláště u malých dětí tak nehrozí, že se z postele spadnou a zraní se. Přinejhorším se pouze odkutálejí na druhou stranu místnosti. Uléhání i vstávání z postele je jednoduché a bezpečné. Pod roštem a matracemi se navíc nemůže hromadit prach nebo jiné nečistoty, což ocení nejenom alergici. A navíc už žádná strašidla pod postelí. Ta jsou vyřešena jednou provždy.

Návrh postele s pódiem, pixabay.com
Návrh postele s pódiem, pixabay.com

Pokud to bude jen trochu možné, vyhněte se obloukem dřevotřísce a podobným levným materiálům a přikloňte se k přírodnímu masivu. U něj totiž nehrozí postupné uvolňování výparů z lepidel a ošetřujících laků. Navíc se snadněji udržuje a je odolnější, což je u dennodenně používané postele velmi oceňovaná vlastnost.

Postel s pódiem je navíc možné navrhnout do interiéru přímo na míru a využít tak každý prázdný kout. Úložného místa na sezónní a málo používané věci totiž není nikdy dost. Pamatujte jen na to, že vstávání z tohoto netradičního kusu nábytku může být pro staré a méně pohyblivé osoby obtížné nebo dokonce úplně nemožné.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..