Vypěstujte si vlastní žampiony – v koupelně!

Žampiony vždy najdou v kuchyni své využití, pixabay.com

Sezóna lesních hub už dávno skončila, ale poctivou smaženici si proto upírat nemusíte. Chladnější a vlhká místnost může pro jejich růst vytvořit stejně dobré podmínky. A za zralými plodnicemi pak navíc nemusíte chodit nikam daleko. Jak pěstovat žampiony v bytě?

Kam s nimi?

Máte v domě či bytě místnost, kde teplota obvykle nepřesahuje 18°C? Bývá tam po většinu doby tma nebo šero? Pak gratulujeme, vašemu domácímu pěstování žampionů už nestojí nic v cestě. Vlhkost se sice pro jejich pěstování také hodí, ale tu už lze dodat uměle.

Žampiony vždy najdou v kuchyni své využití, pixabay.com
Žampiony vždy najdou v kuchyni své využití, pixabay.com

Nejčastějším místem pro pěstování žampionů je prostorná koupelna, kumbál na chodbě (v bytových domech) nebo kotelna (v rodinných domech). Zrající žampiony nijak výrazně nezapáchají, ale „voní po houbách,“ rozmyslete se tedy dobře, než s nimi začnete na pár měsíců sdílet například koupelnu.

Ještě než přinesete domů první výsadbu, ujistěte se, že se nemohou v domácím prostředí houby infikovat například plísněmi nebo jinými škodlivými mikroorganismy, které by vás snadno připravily o celou úrodu. Zamýšlené protory pro pěstování je proto nejlepší ošetřit desinfekčními přípravky (například savo proti plísním).

Když si houby přinesete domů

V zahrádkářských potřebách nebo na internetu lze koupit speciální pěstební pytle se zárodky žampionového podhoubí. Obvykle obsahují kostku lisovaného substrátu, který obsahuje optimální poměr živin. Tato ksotka je již naočkována podhoubím. K sadě patří také sáček s krycí zeminou.

Nejdříve je třeba nechat podhoubí dobře rozrůst. Substrát je třeba nožem naříznout, aby mělo dost prostoru vzduchu k prorůstání. V této fázi je třeba nechat pytel v teplé a klidně i světlé místnosti. 25°C je optimálních. Zhruba po 20 dnech poroste povrch substrátu bílo-šedým myceliem a vše začne vonět po houbách.

Pěstování žampionů v bytě vůbec není těžké, pixabay.com
Pěstování žampionů v bytě vůbec není těžké, pixabay.com

Teď je třeba igelit na vrchní straně lisovaného substrátu odříznout tak, aby na každé straně zůstaly asi tři centimetry. Ty po zvednutí poslouží jako zarážka pro dosypávaný substrát. Povrch substrátu s podhoubím jemně nakypříme (například vidličkou) a překryjeme přiloženou zeminou. Tu je třeba předtím dobře navlhčit (když ji zmáčknete v ruce, měla by z ní voda vytékat).

Teď je čas přemístit pytel na chladnější místo a kontrolovat dostatečnou vlhkost. První houbičky se obvykle začnou objevovat už po několika dnech. Dospělé žampiony je třeba z podkladu jemně vykroutit a nikoli vytrhnout, jinak dojde k poškození podhoubí. Jakmile se houbičky přestanou objevovat, nadále zeminu zvlhčujte a počkejte si na další vlnu úrody. Ta obvykle přichází během 5-7 dnů a může se opakovat až 4x.

Použitý substrát můžete nakonec rozsypat po zahradě (někdy se začnou objevovat nové houbičky) nebo ho použít jako vynikající základ pro pěstování paprik, rajčat a okurek.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..