Toroidní transformátory jsou efektivnější a dají se přizpůsobit

trafo

Transformátor je zařízení, které mění elektromagnetickou indukcí elektrickou energii opět na elektrickou za účelem změny napětí a proudu. Používá se hlavně kvůli bezpečnosti, můžete využít například při montáži vlastní audio sestavy. V domácnosti se nejčastěji používá k převodu nízkého napětí na 12V.

Toroidní nebo EI transformátor? Před tuhle otázkou stanul každý, kdo se někdy pustil do výroby vlastní audio sestavy. Většina zkušených bastlířů se shoduje na tom, že toroidje top technologie pro použití v audiu, nicméně ve skutečnosti na typu trafa zase tak moc nezáleží. Je ale pravda, že toroidní transformátory mají jisté výhody, jimiž jiné druhy nedisponují.

Oproti EI je výkonnější, ale náročnější na montáž

Toroidní transformátor obsahuje kruhové vinuté jádro z křemíkové oceli. Má charakteristický kruhový tvar užívá se pro usměrnění střídavého elektrického proudu prostřednictvím elektromagnetické indukce. Díky této technologii disponuje tento typ transformátoru řadou výhod.

 

Díky způsobu vinutí je možné dosáhnout vysokých výkonů při zachování malých rozměrů a nízké hmotnosti výsledného transformátoru, což je jednou z výhod pro použití pro přenosné systémy s vysokým výkonem, jako jsou právě zvukové zesilovače.

Výhodou je také menší únik elektromagnetického záření a tedy i rozsah rušení systému, které se projevuje nepříjemnými vedlejšími zvukovými efekty, které u audio sestav nejsou žádoucí. Od výkonu přesahujícího 100 VA je také ekonomičtější než EI trafo. Nevýhodou je však náročnější montáž, vyžadující vyšší mechanickou odolnost základny

Běžné trafo 12v 5a má oproti toroidnímu větší rozptyl magnetického pole a při vyšších nárocích na výkon bývají značně rozměrné a těžké. Jeho užití se vyplatí při výkonu nepřesahujícího 100 VA a snadno se montuje. Nicméně jeho konstrukce omezuje počet odboček samostatných vinutí, a to kvůli omezení svými mechanickými rozměry.

Převinutí podle potřeby

Velkou výhodou vinutých toroidních transformátorů je možnost převinutí sekundárního vodiče podle požadovaných parametrů. Proto při jeho nákupu zkušení elektrikáři nepotřebují klást důraz na požadované výstupní napětí, protože si jej může snadno přizpůsobit podle aktuálních požadavků.

Při nákupu je tak zásadní pouze požadovaný výkon, přičemž pro dosažení cílového výstupního napětí je možné sekundární vodič navinout či odvinout nebo jej úplně vyměnit, což u klasického trafa vůbec není myslitelné.

Úprava vinutí je nicméně zapotřebí v podstatě jen v případě nouze. Na současném trhu je k dostání mnoho toroidních transformátorů nejrůznějších parametrů v podstatě za pár stovek. Kvalitní trafa, stejně jako ostatní součástky, prodává třeba zavedená polská firma TME, která ovládla trh s elektrosoučástkami v mnoha evropských zemích a je dostupná i v Česku.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..