Tapety a samolepky na zeď jako základ vintage stylu

Romantické tapety na všech stěnách mohou být příliš i na vintage, pixabay.com
Tapety a samolepky na zeď jako základ vintage stylu
Ohodnoť článek

Vintage styl s prvky romantiky je v poslední době velmi populární. Sází nejen na neotřelý a atraktivní vzhled, ale i na možnost renovace věcí, který by jinak zcela jistě skončily na skládce. Vintage interiér musí stát na pevných základech správně vybraných podlah a stěn. Jakými pravidly se řídit, pokud se rozhodnete vsadit na netradiční tapety a samolepky na zeď.

Vintage styl si mnoho lidí plete s navrátivším se retrem. Nebude proto od věci si nejdříve poukázat na výrazné rozdíly. Oba styly pracují s kusy nábytku nebo doplňky, které vypadají, jako by byly odneseny z babiččiny půdy. Retro styl je obvykle nechává v původním stavu. Opraví je tak, aby to bylo co nejméně patrné a hlavně se nebojí barev: jasně žlutá, červená nebo zelená – to je to správné retro!

Styl vintage sází hlavně na patinu. Skříně nebo komody dostanou nový nátěr, který se speciálními technikami „zestaří.“ Puklinky a nedokonalosti nejsou na závadu, naopak se často ještě zdůrazňují. Barevné paletě dominují pastelové odstíny a bílá barva.

Tapety a samolepky přejí vintage

Nadšení pro všechno „vintage“ obvykle začíná nenápadně; přinesete si domů jeden dva kousky zajímavě tvarovaných skříněk, které se rozhodnete trochu vyspravit a natřít. Poté začnou přibývat háčkované záclony, jemný porcelán nebo třeba populární pokojové rostliny ze 70. let (pamatujete ještě na pokojovou lipku?). S přeměnou domova ve stylu vintage ale musíte začít pěkně od podlahy. Doslova.

 

Romantické tapety na všech stěnách mohou být příliš i na vintage, pixabay.com
Romantické tapety na všech stěnách mohou být příliš i na vintage, pixabay.com

Podlaha je nejlepší dřevěná. Dřevo může mít přírodní vzor a strukturu nebo být natřené na bílo. Ve stejném duchu je třeba ladit i stěny. Vintage si libuje v jednoduchým romantických a florálních motivech, ale tapety na všech zdech jsou spíše retro. Naopak, tapetám v romantickém stylu mnohem více sluší umístění jen na jedné či dvou zdech. Můžete pracovat také s pruhy tapety, mezi kterými necháte prosvítat původní bílé nebo krémově béžové stěny. Na čistě stěny můžete pověsit například rodinné fotografie nebo siluetu nevyplněných obrysů rozbít třeba poličkami se stylovými dekoracemi.

Moderní nádech dodají vintage samolepky na zeď ve tvaru přírodních motivů. Můžete pracovat s jednobarevnými siluetami nebo složitými samolepicími obrazy. Jestliže je chcete kombinovat s tapetami, vybírejte ty s velmi jemnými vzory, jinak bude celkový dojem spíše chaotický než romantický. Menší samolepky na zeď můžete použít i na dozdobení nábytku, velké dveře šatní skříně nebo ložní komody jsou k tomu jako stvořené.

Vintage styl sází na detaily, pixabay.com
Vintage styl sází na detaily, pixabay.com

S důrazem na detail

Při zdobení stěn myslete na to, že mnohem lépe bude vypadat kompozice několika barevných obrazů než jeden velký nad obývákovým stolem. Své místo mají ve vintage i zdobené polštáře, lampičky s textilními stínidly, proutěné košíky nebo broušené vázičky. Na odpolední šálek čaje nebo kávy se výborně hodí jemný porcelán a celou kompozici můžete ještě dotvořit krajkovými dečkami, záclonami nebo klasickými nástěnnými hodinami. Klidně s kukačkou, pokud z toho vaši sousedé (nebo vy) nevyletí z kůže.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..