Šmouhy na oknech? Pryč s nimi!

Mytí oken nemusí být pracné, pixabay.com
Šmouhy na oknech? Pryč s nimi!
Ohodnoť článek

Čistá okna jsou vizitkou každé ženy, to říkaly už naše babičky. V domácnosti kuřáků nebo v silně znečištěných průmyslových oblastech se ale nádherně průhledná okna bez jediné poskvrny jeví jako bod z utopického zápisníku. Přesto je to možné. Vhod vám přijdou osvědčené domácí rady i profesionální technika.

Pro mytí oken je třeba zvolit to správné počasí. Neměla by být příliš zima (špína se pak na oknech více drží a vy navíc nastydnete) ani příliš teplo a slunečno. Slunce svítící do oken totiž překrývá šmouhy a navíc způsobuje, že se voda z povrchu okna rychleji odpařuje a nestačí vše pořádně očistit.

Začněte od žaluzií a rámů

Mytí oken nemusí být pracné, pixabay.com
Mytí oken nemusí být pracné, pixabay.com

Jakmile se ujistíte o vhodném počasí, vykliďte parapety a sundejte záclony – s těmi zamiřte ideálně rovnou k pračce. Vyluxujte pavučiny kolem oken a zkontrolujte, jestli v některém horním rohu nebují plíseň. Tu ihned přestříkejte vhodným přípravkem. Nachystejte si také vše, co je k mytí oken potřeba, abyste už potom nemuseli nikam odbíhat.

Na skla se ale nevrhejte hned, ještě před nimi omyjte žaluzie a hned po nich také rámy. Vystačíte si s obyčejným saponátem a vlažnou vodou. Tekutý písek nebo jiné agresivní prostředky by mohly citlivý plastový povrch poškodit. Jestliže toužíte obnovit sněhobílou bělost všech rámů, použijte speciální chemii. Jestliže zakoupíte kvalitní přípravek, stačí, když se k jeho použití uchýlíte jednou za dva nebo tři roky. Šetřit se tedy rozhodně nevyplatí.

Skla si nechte až nakonec

Čištění skel je při mytí oken až onou příslovečnou třešničkou na dortu. Na hadr a teplou vodu se saponátem ale raději zapomeňte, ta okna nikdy dobře neumyje. A co tedy funguje?

  1. Ocet. Ocet dokáže zbavit špíny i opravdu špinavá okna. Do jednoho 5 litrového kyblíku vám postačí přibližně 150 ml octa. Ocet můžete také nalít do rozprašovače a nanést na skla jako první. Ocet sklo odmastí a dodá mu také žádaný lesk.
  2. Kukuřičný škrob nebo pudink. Škrob na sebe umí dobře navázat nečistotu. 50 gramů vám bude bohatě stačit nebo použijte jeden sáček klasického vanilkového pudinku.
  3. Čpavek. Nebude to sice příliš vábně vonět, ale okna budou dokonalá. Na pětilitrový kyblík budete potřebovat 10 lžic čpavkového roztoku. Ocení ho hlavně kuřáci, kterým začínají nepěkně žloutnou okna. Použít se dá na skla i na rámy.
  4. Noviny. Myslíme ty klasické s běžnou tiskařskou černí (na tu pozor, barví rámy i ruce). Noviny zmačkejte a okna jimi přeleštěte. Nemusíte ani příliš tlačit. Šmouhy zmizí beze zbytku.
  5. Látkové hadříky. Hodit se budou i hadříky, ale ne takové, ze kterých vám na okně zůstanou chloupky. Utěrky z mikrovlákna tento nešvar nemají a seženete je i ve verzi určené přímo na okna.
  6. Stěrka na okna. Pokud si pořídíte tu kvalitní, nikdy už nebudete chtít mýt okna jinak. V obchodech hledejte stěrky s vyměnitelnou pevnou gumou s dokonale rovným okrajem. Jakákoli nerovnost se vám odvděčí nepěknými šmouhami.

TIP: Jestliže vlastníte ještě stará šroubovací okna, nesnažte se ulehčit si práci a umýt nejprve vnitřní stranu okna a po opětovném sestavení teprve vnější skla. Nečistoty zvenku vám totiž zakrývají výhled na šmouhy uvnitř a vy po umytí zjistíte, že okna vypadají stejně příšerně, jako před ním.

Záclony zpátky na okna věšte ihned. Ideálně ještě mokré (ale nesmí z nich příliš odkapávat voda, abyste si nepoškodili podlahy). Použijte větší množství žabek, aby tíhu mokré látky udržely. Nemusíte se pak bát potrhání záclony. Mokrá látka po prověšení krásně zplihne a nikde není zmačkaná. Pokud nemáte záclony se řasícím proužkem, můžete ho snadno vyrobit. Stačí na horní okraj záclony našít silný pruh látky, kterým protáhnete tenčí provázky, díky kterým pak záclonu pohodlně nařasíte přesně tak, jak budete chtít.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..