Severský alias skandinávský styl – umíte si s ním poradit?

Skandinávský styl

Zaručeně pravé skandinávské trendy se na nás poslední dobou valí ze všech stran. To, co původně vzniklo jako propagační aktivita jednoho nábytkového řetězce, se po několika letech rozrostlo do nebývalých rozměrů.

Pokud se i vy chcete svézt na této módní vlně vyznávající soulad s přírodou a čistou jednoduchost, projděte si spolu s námi ta nejdůležitější pravidla.

Hned v úvodu je třeba vyvrátit jeden rozšířený mýtus, který tvrdí, že do obýváku zařízeného ve skandinávském stylu bezpodmínečně patří krb.

Nepatří.

Ono v panelákových bytech to většinou není ani dost dobře možné. Než nahrazovat klasický krb nebo krbová kamna jejich napodobeninou spalující líh, raději se bez nich obejděte úplně. Severský styl totiž charakterizuje něco úplně jiného.

Jednoduché přírodní linie

Příroda a geometrická jednoduchost – to je pravý severský styl bydlení.

Nábytek je obvykle vyroben z masivu, a to buď přírodní barvy nebo s nátěrem sladěným do bílých nebo šedivých tónů.

Vše je jednoduché, hladké a rovné.

Geometrická přísnost je hlavním zdobným prvkem skandinávských ložnic či obýváků. Jde vlastně o druh minimalistického stylu se svými vlastními specifiky.

Skandinávský interiér charakterizují přísné geometrické linie a přírodní odstíny kombinované s uklidňující bílou - pixabay.com
Skandinávský interiér charakterizují přísné geometrické linie a přírodní odstíny kombinované s uklidňující bílou

Celkové vyznění by ale mělo být spíše neformální až domácké. Převládající bílá barva působí uvolněně a přívětivě.

Z interiéru by měla dýchat rodinná pohoda, a ne jen honba za dokonalým souzněním všech prvků, jak se to v minimalismu často stává.

Na přírodu můžete také odkázat i přímo. Dobře se pro tento účel hodí například konferenční stolek vytvořený z mohutného kmene stromu nebo nástěnné dekorace z přírodních materiálů.

Nezapomínejte ani na zeleň, která by v žádné domácnosti neměla chybět.

Nedovolte ale rostlinám, aby v interiéru převážily a dejte raději přednost jednoduché eleganci palem nebo kapradin před rozmařilou košatostí fíkusů nebo neúhlednou siluetou lopatkovců.

Pokud si na to troufáte, vsaďte na netradiční řešení v podobě závěsné zahrady. Dobře se na to hodí třeba miniaturní orchideje nebo kapradina zvaná parožnatka.

Oddělené obytné zóny

Při použití severského stylu by mělo být na první pohled patrné jaké funkce zastávají jednotlivé části vaší domácnosti. Pracovní stůl by proto od zbytku obývacího pokoje měl oddělovat alespoň odlišně zbarvený koberec, v lepším případě například posuvná přepážka.

Podlaha by neměla být ve všech místnostech stejná, protože výsledek může připomínat spíše monotónní kancelářskou budovu než byt sloužící pro celé spektrum činností.

Ideální by samozřejmě byla podlaha dřevěná, ale vedle nesáhnete ani u podlahy laminované vyvedené v přírodním dekoru nebo po jednobarevném linu či koberci. Hodí se i proužky, které mohou místnost opticky zvětšit nebo naopak zúžit.

Ale dejte si pozor a nikdy nepoužívejte více než tři barvy současně. A ze všeho nejlépe pracujte raději s pastelovými odstíny než se třemi nezávislými barvami.

Vsaďte na doplňky

Bytové doplňky jsou tím, co dává skandinávskému interiéru jiskru.

Vhodné jsou velké jednolité plochy výrazných odstínů, které dokáží rozbít světlou monotónnost samotného nábytku a stěn. Dobře se hodí například barevné bytové textilie. Čarovat můžete i s rámy obrazů nebo barvami proutěných košíků, které postavíte na poličku jako elegantní úložný prostor.

Severský styl může doplnit i oblíbený paletový nábytek - pixabay.com
Severský styl může doplnit i oblíbený paletový nábytek

Pamatujte si, že méně je více. Pravidlo o kombinaci tří barev stále platí. Dobrou zprávou je, že celkový dojem z místnosti můžete podle potřeby měnit i několikrát do roka.

Bytové doplňky, dekorace a textilie totiž paří k poměrně levným položkám, které rodinný rozpočet příliš nezatíží. Jejich nápadité použití ale vypadá v každém případě efektně.

Mimochodem kombinace nadčasově vyhlížejícího nábytku a odvážných barevných doplňků patří k dalším důležitým charakteristikám skandinávského stylu. Na severu si zkrátka se zařízením svých bytů opravdu vyhrají. Nemyslíte?

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..