Relaxační zóna v bytě? Vyzkoušejte zenový design!

Chvíle nerušeného odpočinku jsou v dnešním uspěchaném světě plném moderní techniky vzácné. Proto byste si je měli užít naplno. A koupelna nebo odpočinková zóna v obýváku zařízeném v jednoduchém zenovém stylu vám v tom určitě pomohou.

Zenová estetika wabi je založená především na harmonickém souznění s přírodou. Nemá ráda ostré nepravidelné linie, ale nefandí ani přílišné dokonalosti. Čistě uklizená zahrada bez jediného spadlého listu nebo zažloutlého stébla trávy není wabi. Je příliš dokonalá a nepřirozená. A právě lpění na bezchybnosti je tím, co nás v moderním světě tak často pronásleduje. Ale zenová jednoduchost má přirozený pořádek již v sobě, nemusíte ho složitě hledat pokaždé, když si chcete odpočinout.

Koupelna v zenovém stylu

Živé květiny, oblíbené vůně nebo hudba vám mohou pomoci lépe relaxovat, pixabay.com
Živé květiny, oblíbené vůně nebo hudba vám mohou pomoci lépe relaxovat, pixabay.com

Pokud i vy patříte k lidem, kteří rádi relaxují ve vaně plné horké vody, proměňte svou koupelnu v místo pro relaxaci. Pomohou vám k tomu čistě bílé tóny nebo naopak struktury přírodních materiálů jakými jsou kameny, písek nebo dřevo. Nemusíte mít samozřejmě zeď z kamínků, vystačíte si s realistickou fototapetou. Dalším zenovým pravidlem jsou oblé linie. Pokud hned nechcete funkční koupelnový nábytek měnit za nový, snažte se vyčnívající rohy něčím zamaskovat; skvělé jsou například živé nebo umělé převislé květiny nebo jednoduchý ubrus či závěs.

Pokud máte v koupelně okno s výhledem do zeleně, využijte ho. Vyměňte závěsy nebo žaluzie za jednostranně průhlednou fólii a užívejte si pohled ven tak často, jak budete chtít. Vlhké prostředí koupelny bude také vyhovovat některým rostlinám, například šáchoru nebo bambusu. Použít můžete i rostlinu prodávanou pod názvem „lucky bamboo“, což je ve skutečnosti druh dračince známého pod botanickým názvem Draceana sanderiana. Nemusíte se omezit jen na pěstování v průhledných nádobách plných vody, stejně dobře se mu bude dařit i v obyčejném substrátu pro pokojové rostliny.

Relaxační zenová zóna

Relaxační zóny by měla být místem, kde si opravdu odpočinete, pixabay
Relaxační zóny by měla být místem, kde si opravdu odpočinete, pixabay

Zen si libuje v jednoduchosti, proto byste měli z místa určeného pro odpočinek odstranit všechny věci, které aktuálně nepotřebujete nebo které se vám nelíbí. Vyhnete se tak přeplněnosti i nepořádku, který duševnímu odpočinku rozhodně nesvědčí. Máte-li rádi hudbu, měly by být reproduktory ukryté například za závěsem nebo pokojovou rostlinou.

Relaxační zónu můžete od zbytku místnosti i opticky oddělit. Použijte opět přírodní dekory na podlaze nebo stěnách. Hodit se mohou i závěsy v pastelových barvách. Vaší pohodě také určitě nesvědčí mobily a notebooky, nechte je tedy stranou a a zakažte si i jakékoliv další starosti nebo povinnosti. Čtvrt hodinka strávená ve společnosti vašeho oblíbeného čaje nebo kávy jinak nebude mít ten správný efekt.

Vnímejte klidovou zónu v bytě jako svého partnera, ne jako něco, co vám v něm zbytečně zabírá prostor. Pár minut v ní totiž dokáže s vaší psychikou udělat divy a dodá vám novou energii do práce i na vaše koníčky. A to jde přece především.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..