Průvodce ideálními byty k pronájmu v Liberci by jistě uvítala řada lidí. Pokusili jsme se proto připravit jakýsi souhrn informací, které vám mohou být na cestě za lepším bydlením k užitku

Prodej bytu
5/5 - (2 votes)

K sepsání skutečného průvodce ideálními byty k pronájmu v Liberci bychom zřejmě potřebovali nejenom více místa, než máme právě k dispozici, ale též větší množství detailnějších údajů, jejichž shromažďování by jistě zabralo fůru času. Pokusíme se vám proto nabídnout alespoň pár nejpodstatnějších informací, tipů a doporučení, s jejichž pomocí se vám jistě podaří nějaký kvalitní pronájem v co nejkratším čase najít. Pojďme na to.

Tabulka obsahu

Průvodce ideálními byty k pronájmu by asi ocenila řada lidí

Takového průvodce by zřejmě dnes využili lidé nejenom v Liberci, ale i v celé řadě dalších měst. Najít solidní a cenově přijatelný pronájem totiž dnes není na mnoha místech naší republiky ani trochu snadný úkol. V tom zda a jak rychle se vám jej podaří splnit, přitom kromě několika dalších faktorů hraje roli zejména celková atraktivita města, kde hodláte žít. S ní totiž přímo souvisí i míra poptávky a ta má logicky ten nejzásadnější vliv i na cenovou hladinu trhu s nájemním bydlením v dané lokalitě. A Liberec patří nepochybně k městům vyhledávaným.

Hlavní kritéria při hledání pronájmu jsou minimálně 4

Než se do hledání vašeho budoucího domova pustíte, ujasněte si především několik základních věcí:

1) Jak velkou nemovitost vlastně chcete získat.

2) Jakou cenu považujete za optimální a jaký je případně finanční limit, který rozhodně nehodláte překročit.

3) Jaké konkrétní lokalitě Liberce dáváte přednost.

4) Zda hledáte byt vybavený plně, částečně nebo může být i zcela bez zařízení.

Za středně velký byt dáte cca 10 tisíc měsíčně

Hledáte-li tedy pronájem, nejprve se ujistěte, zda nemáte třeba slušnou šanci nastěhovat se do některé z nemovitostí patřících obci. Ty bývají zpravidla podstatně levnější. Jinak je dobré vědět, že za byt o dispozici 2+1 či 3+kk o přibližné podlahové ploše 65 m2 dnes v Liberci průměrně zaplatíte nějakých 10 000 korun měsíčně. Záležet bude vždy samozřejmě i na jeho stavu, vybavení a konkrétní lokalitě, v níž se nachází. O něco hlouběji do kapsy budete nuceni sáhnout třeba na Perštýně či Starém Městě a levnější to pro vás bude v některých okrajových čtvrtích, ale nepočítejte s tím, že ušetříte nějak výrazně. Město je pro stávající i nově příchozí obyvatele atraktivní jako celek a najdete zde jen minimum oblastí, o kterých to tak úplně neplatí.

Také Liberec by potřeboval více stavět

Stejně jako i celá řada dalších měst v zemi postrádá též Liberec rozsáhlejší bytovou výstavbu. Jak se zdá, uvědomují si to i zdejší studenti architektury, kteří přišli se zajímavým projektem, který by nabídl střechu nad hlavou řadě lidí a to přímo v centru města, což by zároveň přispělo k jeho oživení. Rozdíl mezi vysokou poptávkou a tím, co může to které město zájemcům o bydlení nabídnout, má přitom rozhodující vliv na výši prodejních cen nemovitostí, stejně tak jako na výši nájemného. Takže čím více realizovaných bytových projektů se zde objeví, tím budete mít větší šanci na nalezení solidního pronájmu za rozumné peníze. To je vcelku obecně známé pravidlo.

Nárůst počtu novostaveb o 37 % je nedostatečný

Za prvních devět měsíců loňského roku bylo v celém Libereckém kraji dokončeno 567 nových bytů. To je sice meziroční nárůst o 37 procent, přesto patří toto číslo i nadále k těm nejnižším v republice. Podle těchto údajů si můžete udělat vcelku dobrou představu, jaké jsou vaše šance na to, že se zde v dohledné době dočkáte nižších nájmů. Staví se stále málo, a pokud jste tedy snad byli rozhodnuti čekat na lepší podmínky, raději na to zapomeňte a vyberte si něco hned. V dohledné době na nic výrazně levnějšího asi nenarazíte.

Přibližná výše nájmů v Libereckých bytech

Dispozice bytu Cenové rozpětí
1+kk 5 – 7 000 Kč
2+kk 8 – 9 000 Kč
3+kk 10 – 12 000 Kč
4+kk 13 000 Kč a více

 

Hlavní problém je obvykle v délce stavebního řízení

Ze statistik vyplývá, že dvě třetiny nových bytů vznikají v rodinných domech. Trhu s bydlením, včetně toho nájemního, by přitom výrazněji prospěla především realizace rozsáhlejších projektů sídlištního typu. Individuální výstavbě donedávna pomáhaly i relativně levné hypotéky a také kratší čas nutný k přípravě takových staveb. Zatímco v případě rodinného domu je možné zvládnout stavební povolení za půl roku, u bytového domu je to přinejmenším dvojnásobek. A právě délka těchto povolovacích procesů je jedním z nejzásadnějších důvodů současného nedostatku dostupného bydlení nejenom v Liberci, ale i v celé republice.

Čekat zřejmě nemá smysl, levněji už bylo

Potřebujete-li v dohledné době skutečně bydlet, nezbývá vám zřejmě nic jiného, než se smířit s nájmy v jejich aktuální výši. Pravděpodobnost jejich výraznějšího poklesu je totiž mizivá a to zejména v tak atraktivním městě, jakým je Liberec. Zásadnější změnu by krom podstatně rozsáhlejší výstavby mohla přinést snad jen hlubší hospodářská krize. Ta by vás však při troše smůly zase mohla připravit o práci, takže je asi lepší zaplatit měsíčně o nějakou tu tisícovku víc, než muset řešit závažnější problémy.

Nebo vám váš příjem na solidní bydlení při dnešních nájmech nestačí? A je podle vás 10 tisíc za třípokojový byt v Liberci už příliš?

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..