Provoňtě si koupelnu každý den jinou vůní!

Vaše koupelna může každý den vonět jinak, pixabay.com

Koupelna je místo, kam si chodíme odpočinout a zrelaxovat po náročném dni. Unavené svaly uklidní koupel v horké vodě, napjatou mysl zase vhodná vůně. Koupelnu lze provonět mnoha způsoby a některé z nich dokonce skoro nic nestojí. Stačí, když uvěříte přírodě.

V tomto článku se nebudeme zabývat chemickými osvěžovači. Umělé vůně totiž mohou citlivé jedince dráždit. Způsobují bolesti hlavy, nevolnost nebo dokonce pocit únavy. Astmatikům či alergikům mohou způsobit nepříjemné problémy a navíc jsou drahé. Čím je tedy nahradit? V koupelně je to snazší, než jinde, protože vysoká vlhkost a teplo dlouhodobé šíření jakékoliv vůně skvěle podporuje.

Koupelna jako z orientu

Vaše koupelna může každý den vonět jinak, pixabay.com
Vaše koupelna může každý den vonět jinak, pixabay.com

Orientální tržiště jsou proslulé svou svěží vůní, kterou obvykle charakterizuje kombinace exotického koření a citrusových plodů. Toho můžete využít i v koupelně. Položte do misky oloupané slupky pomerančů, mandarinek nebo citrónů a nechte je rozvonět. Přidat můžete i skořici, hřebíček, badyán nebo tobolky kardamomu.

Tato směs se ještě více rozvoní, pokud ji předtím povaříte v horké vodě a nalijete do ozdobné skleničky nebo vázičky. Až vůně zeslábne, celý proces zopakujte a to tak dlouho, dokud úplně nevyprchá. V uzavřeném prostoru koupelny nemusíte tento proces opakovat častěji než 2-3x do týdne.

Voňavá koupelna našich babiček

Skvělou zásobou vůně jsou také nejrůznější textilní dekorace naplněné aromatickou náplní. Obvykle jde u sušené bylinky typu levandule, máta nebo mateřídouška. Textilní pytlíky uvolňují jemnou nevtíravou vůni, ale vydrží jen několik dní. Zásobu vůně obnovíte, pokud pytlík jemně promnete mezi prsty nebo si můžete pomoci přírodním esenciální olejem, který na látku nakapete. Jeho vůně by samozřejmě měla být co nejpodobnější té původní.

Rozvoňte si koupelnové textilie

Huňatá předložka před vanou nebo nadýchané ručníky do sebe nejrůznější pachy vtahují velmi ochotně, ale i vůně. Udržujte je proto co nejvíce čisté. Následně je můžete ještě osvěžit některou z přírodních směsí, kterou na ně nastříkáte z připraveného osvěžovače. Máme pro vás několik receptů.

Citrónové osvěžení

1 šálek čerstvé citrónové šťávy

¼ šálky jedlé sody

3 a ½ šálku horké vody

Velmi jednoduchý osvěžovač, který zvládne připravit úplně každý. Sodu dobře rozmíchejte v horké vodě a nakonec přilijte citronovou šťávu. Nechte vychladnout a vlijte do postřikovače. Nyní můžete postříkat koupelnové textilie vždy, když potřebujete trochu osvěžit. Nebo citrónové osvěžení rozptylte jednoduše do vzduchu v jakékoliv místnosti. Citrón přináší osvěžení unavené mysli a navíc má i antiseptické účinky, takže ze vzduchu odstraní malé procento škodlivých mikroorganismů.

Citrón umí pročistit vzduch a zrelaxovat mysl, pixabay.com
Citrón umí pročistit vzduch a zrelaxovat mysl, pixabay.com

Vanilkovo-hřebíčkové pohlazení

2 lžíce přírodního vanilkového extraktu

1 lžíce tlučeného hřebíčku

1 šálek octa (nejlépe jablečného)

1 šálek vody

všechny uvedené přísady vložte do hrnce, přiveďte k varu a ihned odstavce ze zdroje tepla. Nechte pět minut odpočívat a dalších pět minut vše zvolna vařte na mírném plamen. Nakonec vanilkovo-hřebíčkové pohlazení přeceďte a vlijte do ostřikovače. Hřebíček pomáhá při celkové únavě a svalové slabosti (neměly by ho ale dýchat těhotné a děti do dvou let), vanilka zase čistí vzduch a harmonizuje ducha.

Aromaterapeutická lampa do každé koupelny

Při používání přírodních vůní se nemusíte omezovat jen na ty domácí, dopřejte si i jejich vysoce koncentrované extrakty v přírodní formě v podobě esenciálních olejů v aromatické lampě. Jejich účinky se značně násobí. Do lampy umístěte čajovou svíčku a do zásobníku vlijte vodu spolu s několika kapkami vonného oleje. Nechte svíčku hořet tak dlouho, dokud je vám uvolňovaná vůně svou intenzitou příjemná a podle potřeby vodu doplňujte. Aromaterapeutické lampy se skvěle hodí také jako designový doplněk nejenom do koupelny.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..