Pravidla pro útulný praktický balkón

I malý balkón může být plnohodnotným místem pro trávení volné času, pixabay.com

Balkón či terasa díky svému omezenému užitnému prostoru často slouží jen jako skladiště sezónních nebo málo používaných věcí. S trochou snahy a nápaditosti ale můžete i z nevzhledného panelákového balkónu udělat místo plné romantiky a pohody.

Ještě před zařizováním balkónu či terasy je dobré uvědomit si všechna jejich omezení a zakomponovat je do svých představ. Nejde jen o jejich velikost, ale i o orientaci na světové strany nebo o vaši chuť a energii, kterou chcete do úprav a následné údržby investovat.

Nejlepší dekorace jsou ty praktické

I když má váš balkón jen pár čtverečních metrů, není to na překážku. Právě naopak, berte to jako výzvu. I takovýto prostor lze totiž zařídit maximálně účelně. Ze všeho nejdříve věnujte

I malý balkón může být plnohodnotným místem pro trávení volné času, pixabay.com
I malý balkón může být plnohodnotným místem pro trávení volné času, pixabay.com.

svůj čas důkladnému plánování, nemá smysl nakupovat vybavení, dekorace a rostliny jen tak beze smyslu s tím, „že se to potom někam vejde.“ U malého balkónu je to více než kde jinde cesta do skladišťového pekla. Připravte si podrobný seznam všeho, co byste na balkóně chtěli mít. Nebojte se využít nákresy v přesném poměru.

 

Myslete prostorově. Na balkón či terasu se například velmi dobře hodí závěsné květináče, které šetří skromné místo na zemi. Skvělé jsou i truhlíky určené přímo k pověšení na zábradlí. Ale rozmyslete si, jestli zvenku nebo zevnitř. Pokud leží balkón na větrné straně, raději neriskujte. Nejde ani tak o zničené květiny jako spíše o chodce po nimi, které může předmět padající z velké výšky vážně zranit nebo dokonce zabít.

Pocit soukromí je na balkóně k nezaplacení

Skutečné útočiště se stane z balkónu jen tehdy, když se na něm budete cítit bezpečně a intimně. Pohledům zvědavých očí z okolí se lze bránit mnoha způsoby. Oblíbené jsou například slaměné rohože nebo netkané textilie

Mnohem lépe ovšem vypadají popínavé rostliny, které můžete s klidem nechat pnout právě po rohoži. Univerzální pokryvnou rostlinou pro všechny světové strany je například brslen, který rychle roste, není náročný na zálivku a

hnojení a na podzim vás navíc potěší zajímavými květy.

Podobně nenáročný je i fazol – okrasný potěší květy, ten užitkový plody, i když jich na malé ploše balkónu nečekejte bůhvíkolik. Milovníci exotických jídel pak určitě potěší rychle rostoucí ačokča, jejíž se dají použít stejně jako papriky.

Pro rychlejší efekt zelené zástěny můžete použít i přenosné nádoby s tújemi, krušpánkem nebo břečťanem na široké konstrukci. Tady záleží hlavně na velikosti nabízeného prostoru. Květináče každopádně odlehčete a místo těch pálených použijte plastové. Rostliny navíc překvapivě dobře porostou i ve směsí obyčejné listovky a rašeliny, která je ve výsledku lehčí než běžný substrát. Při přesouvání květináčů to určitě nebývale oceníte.

Závěsné květináče šetří místo a navíc vypadají opravdu dobře, pixabay.com
Závěsné květináče šetří místo a navíc vypadají opravdu dobře, pixabay.com

Jak na příjemné posezení

Obyčejný balkón můžete rázem změnit na nádherné místo vhodného nábytku. Ten by měl být především štosovatelný a odolný proti povětrnostním vlivům. Zapomeňte tedy na obyčejná plastová křesílka, která už po jedné sezóně vypadají vysloužile. Investujte raději do kvalitního dřevěného nábytku s kovovými prvky, který snese jakékoliv rozmary počasí jen s minimální údržbou.

Do moderních nebo minimalistických exteriérů se hodí i nábytek celokovový. Jděte do něj ale jen v případě, že vaše terasa či balkón nejsou obráceny na slunečnou stranu. Zvláště v létě je rozpálený kov velmi nepříjemnou záležitostí.

Čarovat můžete i s textilními doplňky. Polštáře nebo podsedáky slaďte barevně například s obaly na květináče nebo barvou zábradlí. Díky nim vnesete na balkón tu pravou domáckou atmosféru, díky které se zde budete vždycky cítit příjemně.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..