Přátelství dřeva a vody sluší každé koupelně

Dřevěné prvky dokáží vyvážit chladný dojem sanitární keramiky, freeimages.com, Angel Norris

Moderní trendy v koupelnovém designu už pomalu upouštějí od používání čistě bílé sanitární keramiky kombinované s jednobarevnými dlaždicovými obklady. Mezi oblíbené prvky současných architektů patří i dřevo, které při vhodné úpravě vytvoří v koupelně útulný a hřejivý efekt.

Na první pohled nevypadají dřevěné prvky v koupelně jako dobrý nápad. Dřevo je přece náchylné při vysoké vlhkosti ke vzniku nevzhledných a navíc škodlivých plísní, o jeho nepraktické údržbě ani nemluvě. Použití vhodného tvrdého dřeva (často z tropických stromů) a kvalitního mořidla však umí všechny tyto problémy eliminovat. Stačí se jen v obchodech poohlédnout po dřevěných prvcích, určených speciálně do koupelny. A jaké to jsou?

Doplňky za pár korun

Dřevěné prvky dokáží vyvážit chladný dojem sanitární keramiky, freeimages.com, Angel Norris
Dřevěné prvky dokáží vyvážit chladný dojem sanitární keramiky, freeimages.com, Angel Norris

Proměna vaší koupelny v dřevěnou oázu může začít docela nenápadně. Možná jste si už pořídili silně nalakované proutěné košíky, ve kterých ukládáte například gumičky do vlasů nebo kosmetiku. To je dobrý první krok, tím dalším může být například dřevěné vědro s poklopem, kterým nahradíte plastové koše na prádlo. Nejenom, že zde vaše špinavé oblečení bude lépe dýchat a nezapaří se, ale tato netradiční nádoba bude vypadat dobře i v případě, že z ní začne oblečení nachystané k vyprání mírně přetékat.

Vzhled koupelny je pak dobré ucelit například dřevěnými věšáčky nebo zrcadlem s přírodním rámem. Nepřekonatelně romanticky pak budou vypadat sušené květiny svázané do malých kytiček a pověšené okolo. S jejich dlouhou životností ale příliš nepočítejte, raději si je nasušte do zásoby během léta.

V koupelnách vybavených velkým oknem pak navíc určitě využijete dřevěné žaluzie nebo alespoň ty, které dřevo svým vzhledem připomínají. S ohledem na intenzitu pronikajícího světla volte vždy co nejsvětlejší odstín.

Prvek, který podtrhne přirozenou krásu keramiky

Už jste myšlence na přítomnost dřeva ve vaší koupelně dostatečně přivykli? Pak můžete postoupit na další level. Skříňka z dřevěného masivu pod umyvadlem vytvoří neočekávaný kontrast, který většinu lidí neodolatelně přitahuje. Teplé tóny dřeva nechají vyniknout přirozenému lesku a čisté kráse keramiky a dodají do interiéru prvek domácí pohody, který velmi oceníte při pravidelné relaxaci ve vaně plné pěny. Přírodní materiály uklidňují a působí příznivě na naši psychiku. Po odpočinku v přírodní koupelně se tedy budete cítit jako znovuzrození.

Ale dřevěnou můžete mít klidně i celou koupelnu, freeimages.com, Roger Kirby
Ale dřevěnou můžete mít klidně i celou koupelnu, freeimages.com, Roger Kirby

Dřevěným obložením je také možné obklopit samotnou vanu. Vzhledově se tak velmi přiblížíte severským saunám, které ani jiný prvek než přírodní dřevo nepoužívají. Je samozřejmě možné zakoupit i celé dřevěné vany nebo umyvadla, ale to se už bez větší investice neobejde. I když na pohled vypadají opravdu perfektně, zvláště když je doplňují moderní chromované prvky. Dřevo a kov působí dohromady luxusním dojmem jako z hotelu InterContinental.

Dřevo, které není dřevem

Barvu přírodního dřeva můžete do koupelny dostat ještě jinak. Dřevěná podlaha se pro bosé nohy mokré od koupele opravdu příliš nehodí. Ale můžete ji nahradit koupelnovými protiskluzovými dlaždicemi s povrchem připomínajícím svou strukturou skutečné dřevo. Hřejivý dojem ještě umocníte instalací podlahového topení, které vás příjemně zahřeje přímo odzdola.

Stěny koupelny můžete ozdobit fototapetou s obrazy dřeva, ale i jiných přírodních materiálů. Dejte ale pozor, ať výsledný dojem nepřipomíná spíše uniformní panelákové jádro z minulé éry. Obraz misky s ohlazenými kameny na pozadí světlé dřevěné struktury bude vypadat netradičně a dodá do vaší koupelny prvek překvapení. Navíc tak nenásilně odzbrojíte obvyklou bílou dominantu koupelny v podobě vany nebo umyvadla a celý interiér prohřejete a zútulníte. A to za tu práci rozhodně stojí.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..