Postavit nový dům nebo rekonstruovat starý?

Dům na klíč

Jedná se takřka o hamletovskou otázku. Je výhodnější stavba domu na zelené louce nebo rekonstrukce starší nemovitosti? Odpověď není pochopitelně jednoduchá a závisí na celé řadě okolností.

Většina lidí nakonec zjistí, že pokud chce bydlet moderně a současně touží po tom, aby vše v domě vyhovovalo jejich představám, musí v podstatě předělat úplně všechno, takže se může jednat o velmi náročné řešení.

Nejdůležitější úkony spojené s rekonstrukcí domu

K nejčastějším úkonům při přestavbách patří změny příček. Styl bydlení se totiž neodvratně proměňuje, a to se odráží i v dispozicích domu.

Kdežto v nedávné minulosti byl důraz kladen na podobu obývacího pokoje, dnes se často v centru pozornosti ocitají vstupní haly nebo šatny. Tato změna příček v sobě ovšem nese nutnost celé řady dalších prací, k nimž patří přesekání elektřiny, pokládka nové podlahy nebo oprava omítky.

Staré domy zpravidla nedisponují ani dostatečnou hydroizolací, jež by je chránila před průnikem zemní vlhkosti.

V tomto ohledu může pomoci zateplení domu, které způsobí nárůst teploty na vnitřním povrchu obvodové stěny, čímž se sníží riziko plísní. Spolu s ním bývá obvykle uskutečňována výměna starých oken za nové. Co všechno obnáší rekonstrukce domu se dozvíte zde.

Pasivní dům zbudovaný podle kvalitního návrhu přinese řadu úspor

Stavba domu ovšem rozhodně také nepředstavuje levnou záležitost. Zde je nutné mít v první řadě kvalitně zpracovaný návrh, další informace o tom, na co si dát pozor, najdete v článku o stavbě domu. Jako přijatelné řešení ovšem připadá v úvahu pasivní dům. Pod tímto označením se skrývají stavby, které splňují dobrovolná, ale striktní měřítka energetických úspor při provozu domu. O stavbě pasivního domu se rozhodně vyplatí uvažovat z té příčiny, že náklady do ní investované se postupem času vrátí v úsporách energií.

V porovnání s rekonstruovaným domem tak vychází pasivní dům právě z výše uvedeného důvodu jako výhodnější řešení.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..