Panelákové koupelny – efektivní využití malého prostoru

Do malých koupelen se hodí oblé tvary, které působí útulně. pixabay.com

Malé koupelny se často potýkají se špatně zvládnutou prací s prostorem i optikou. Snaha o vytvoření co nejvíce úložných míst a tmavé barvy udělají z panelákové koupelny spíše kutloch, ve kterém se dá relaxovat jen těžko. Na co si tedy při zařizování panelákové koupelny dát pozor?

Ještě než se pustíte do zbrusu nového zařizování vaší koupelny, položte si několik základních otázek. Kolik klidí ji bude používat? Potřebujete nutně vanu nebo si vystačíte jen se sprchovým koutem? Budou se v koupelně pohybovat děti? Jakmile si odpovíte, můžete přejít dál.

Triky ze šatníku platí i v koupelně

 

Do malých koupelen se hodí oblé tvary, které působí útulně. pixabay.com
Do malých koupelen se hodí oblé tvary, které působí útulně. pixabay.com

Pamatujete si ještě z dob svých studentských let že černá zmenšuje a světlé barvy naopak rozšiřují? V případě obložení koupelny funguje ten samý efekt. Tmavé, matné a teplé barvy ji zmenší, zatímco světlé, lesklé a studené jí opticky dodají potřebné centimetry. Zvětšující efekt mají i tenké pruhy kachliček a v neposlední řadě také podlaha.

Velké jednobarevné dlaždice nebo vzory velikost přidají, zatímco drobný vzorek naopak. Zajímavou alternativou může být pokládka dlaždic šikmo ke dveřím, což vytvoří neočekávaný efekt. Dejte pozor na velké různobarevné plochy (například tolik populární samolepky na zeď), kterou mohou místnost opticky rozčlenit a tím i zmenšit.

Hlavně volný prostor

Zastavěnost podlahy tvoří velkou část celkového efektu. Více volného prostoru působí vzdušněji, o jednoduchosti úklidu ani nemluvě. Pokud je to tedy možné, připevněte umyvadlo i koupelnové skříňky na stěnu a nechte pod nimi dostatek volného místa.

Když už volný prostor máte, ať vás ani nenapadne ho zastavět koši na prádlo nebo úklidovým náčiním. Na většinu z těchto věci můžete použít kumbál nebo skříň na chodbě.

Cenné centimetry se snažte získat opravdu kdekoliv. Je pro vás synonymem relaxace poležení v horké vaně? Vybírejte tu, která má zúžený konec pro nohy. Do atypického výklenku se potom vejde například umyvadlo. Dáváte přednost sprchovému koutu? Zapomeňte na těžkopádně působící vaničky a nechte si vybudovat vlastní, zapuštěnou přímo do podlahy. Stačí jen několik odtokových otvorů a malá zarážka, která nedovolí vodě vyplavit celou místnost. Zkušení řemeslníci si s tím poradí.

Zástěny by vždy měly být průhledné nebo alespoň velmi světlé. Na posuvné panely zapomeňte. Jejich rám je pro malé koupelny příliš robustní.

Využijte rohy

Na rohové poličky nad vanou jsme si už zvykli. Ale proč stejně efektivně nevyužít i ty ostatní? Skvělé může být například rohové umývadlo. Stačí ho nasměrovat ke středu místnosti a úspora místa je světě. Stejně dobrou službu udělají i rohové komody nebo například toaletní stoleček. Nezapomeňte na to, že by vše mělo být pokud možno umístěno nad podlahou. Jedinou výjimkou je rohová vana – ta vás o místo spíše okrádá a navíc je časté napouštění velkého množství vody značně nepraktické a drahé.

Velké zrcadlo umí koupelnu opticky zvětšit, pixabay.com
Velké zrcadlo umí koupelnu opticky zvětšit, pixabay.com

Pokud vám to dispoziční řešení dovolí, vybudujte ve stěnách výklenky, které dobře slouží místo poliček a nezasahují přitom do vnitřku místnosti. Dobře se k tomu hodí stěna se stupačkami. Místo pro běžné poličky naopak můžete najít nade dveřmi nebo nad záchodovou mísou. Pohodlně se sem vejdou všechny úklidové prostředky nebo třeba náhradní hygienické potřeby.

Světlo umí zázraky

Efekt velké koupelny můžete podpořit také vhodně zvoleným osvětlením. Lepším řešením než centrální světlo je tzv. světelný strop. Podle velikosti místnosti to může být 6-9 malých svítidel umístěných rovnoměrně po celé ploše stropu. Měkké světlo zářící zdánlivě odevšad místnost prosvětlí nečekaným způsobem. Dejte si pozor, aby světlo nevytvářelo na obličeji stíny a bylo co nejvíce přirozené.

Pomoci si můžete i velkými zrcadly a lesklými odrazovými plochami. Komorní osvětlení zrcadla nad umyvadlem pak bude už jen příslovečnou třešinkou na dortu.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..