Optické triky v interiéru – tyhle si zamilujete!

Optické triky pro malý interiér, pixabay.com
Ohodnoť článek

Ceny pozemků neustále stoupají, proto se malé domky a byty stávají na trhu s nemovitostmi stále oblíbenější komoditou. Není to tak špatné, jak se může na první pohled zdát. Malé nemovitosti mají spoustu výhod. Snadno se uklízí a a ni za jejich vytápění není třeba vydat nějaké závratné částky. A v neposlední řadě vás také donutí použít své kreativní já.

Při zařizování malých místností nemůžete nakupovat nábytek tak, jak vám zrovna přijde pod ruku. Je třeba myslet na každý centimetr a velkou roli tu hraje i barevné provedení nebo rozmístění jednotlivých kusů. Inspirujte se optickými triky určenými pro malé prostory a udělejte z obyčejného bydlení třeba vzdušný a nápaditý zámecký interiér. Ukážeme vám, jak na to.

Optické triky pro malý interiér, pixabay.com
Optické triky pro malý interiér, pixabay.com

Vertikální linie v hlavní roli

Vertikální vzory a předměty by měly být pevnou součástí každého malého interiéru. Dodají prostoru optickou hloubku a zamezí efektu, při kterém vám „strop padá na hlavu.“ V obývacím pokoji mohou být výrazným vertikálním prvkem stojací lampy nebo dlouhé obrazy. V předsíni nebo kuchyni bude mít tentýž efekt koberec s pruhy navazujícími kolmo na vchod. Skvěle se osvědčily i tapety s identickým vzorem. U těch ale platí všeho s mírou – lépe se budou vyjímat na jedné stěně než po celé místnosti.

Vertikální pruhy interiér opticky zvětší, pixabay.com
Vertikální pruhy interiér opticky zvětší, pixabay.com

Pohrajte si se zrcadly

Zrcadla mají v našich končinách často až strašidelný nádech. Ale to neznamená, že bychom se jim proto měli vyhýbat. Vysoké zrcadlo místnost opticky zvětší a díky draženým slunečním paprskům ji i prosvětlí a zútulní. V nejtmavších místnostech dobře funguje kombinace zrcadla a tlumeného ledkového podsvícení, které ani při celodenním provozu nespotřebuje příliš energie, s pocitovou pohodou ale umí zázraky.

Základem malých interiérů je světlá paleta barev, pixabay.com
Základem malých interiérů je světlá paleta barev, pixabay.com

Elegance ukrytá v jednoduchosti

Malé interiéry si nemohou dovolit tlačit na pilu v oblasti dekorací nebo pestrosti vzorů. Působí pak přeplněně a chaoticky. Přitom právě vizuální pořádek se na vnímání daného prostoru odráží zdaleka nejvíce. Velký obývací pokoj přeplněný dekoracemi bude vždy působit stísněněji než miniaturní obývák zařízený v souladu s pravidly minimalismu. Základem malého interiéru by měla být světlá paleta barev a jednoduché tvary – od oken až po nábytek.

Vertikální osu mohou v interiéru reprezentovat i lampy, pixabay.com
Vertikální osu mohou v interiéru reprezentovat i lampy, pixabay.com

Tmavé pozadí pro fajnškmejkry

Bytoví designéři tmavým barvám příliš naklonění nejsou, přesto však existují výjimky. Pokud máte v bytě k dispozici dlouhou stěnu, na které plánujete vystavovat obrazy nebo fotografie, jsou tmavší barvy na místě. Použijte jejich tlumené verze a vytvořte si doma malou galerii. V kombinaci s podsvětlením jednotlivých dekorací to bude právě galerijní efekt, který dodá vašemu obývacímu pokoji či chodbě nádech velikosti.

Pestré barvy do malého interiéru patří, flickr.com
Pestré barvy do malého interiéru patří, flickr.com

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..