Obývák s kuchyní aneb inspirace pro každého

Obývák s kuchyní
Obývák s kuchyní aneb inspirace pro každého
5 (100%) 2 vote[s]

Spousta rodin se řídí obvyklou tradicí, že se celá rodina každý den společně shromažďuje u snídaně, obědu či večeře.

Co ale dělat když se ve Vašem domově nenachází tolik prostoru, kolik byste vyžadovali?

Přesně toto bývá důvod k tomu, že v rodině nachází bídná komunikace, což vede mnohdy k nepříjemnostem.

Lze je ale vyřešit.

Ptáte se jak?

Jednoduše. Spojením obýváku s kuchyní. I malé prostory se dají perfektně zrealizovat a každý prostor, byť je malý, se dá využít.

Pojďme si nyní ukázat jakým způsobem i vy můžete zužitkovat nedostatek místa.

Výhody a nevýhody

Propojení kuchyně s obývacím pokojem vytváří nejen otevřený prostor s pohodlnějším prostředím pro Vaše kulinářské rozvášnění, ale také výrazně zjednodušuje průchod.

Spojený prostor je vizuálně vnímán zcela jinak a proto byste si měli s jeho výzdobou dát záležet. Bez důkladného a kompetentního dokončení designu nemusíte respektive nesmíte s konečným rozhodnutím reorganizace spěchat.

Nespornou výhodou kuchyně v kombinaci s obývacím pokojem je prostor pro rozšíření obvyklého setkání celé společné domácnosti na jakýkoliv denní chod.

Spojení dvou místností znamená více denního světla (záleží ovšem na finálním návrhu projektu).

Navíc hlavní kuchař domácnosti je v neustálém kontaktu se zbytkem rodiny, což se může příjemně hodit i v případě návštěvy jakýchkoliv hostů s kterými můžete neustále komunikovat a zároveň připravovat pokrm.

V kombinaci s vydařeným designem by jednotnost kuchyně a obývacího pokoje značně přeměnila interiér, naplnila by prostor komfortem a přispívala k jeho funkčnosti.

Dodržujte pravidla

Samozřejmě, myšlenka zkombinovat kuchyni s obývákem vyžaduje jistá povolení.

Pokud si v tomto směru nejste jistí, vysvětlíme jaké situace pro Vás mohou nastat – konkrétně jsou tři.

  1. Případ, kdy můžete rekonstruovat bez stavebního povolení a ohlášení – a to v případech, kdy se nezasahuje do nosných konstrukcí ani se nemění vzhled či užívání stavby. Příkladem může být kupříkladu malování nebo rekonstrukce v podobě pokládky nové podlahy.
  2. Případ, kdy budete muset ohlásit stavbu – ohlášení se provádí v případě stavebních úprav, které budou mít zásadní vliv k užívání částí stavby či její změny v užívání. Pokud se tedy spojí kuchyně s obývákem a v cestě k tomuto výsledku nám nestojí žádná nosná zeď, nemusíte mít stavební povolení, ale postačíte si pouze s ohlášením.

TIP: Stáhněte si formulář k ohlášení stavby zde.

  1. Případ, kdy budete potřebovat stavební povolení – stavební povolení je vyžadování v případech, že se mění vzhled budovy. Jako příklad si můžeme uvést uspořádání oken, rozšíření balkonu či pokud se bude zasahovat do nosných konstrukcí. Jaké jsou potřeba doklady k vyřízení se dočtete zde.

Inspirace obýváku s kuchyní

Kombinace kuchyně s obývacím pokojem nemusí nutně znamenat úplnou fúzi stylů, textur či designových technik.

Naopak, měli bychom se snažit o harmonii interiérů, které budou navzájem přirozené. Proto je vhodné určit hranici, která odděluje kuchyňský prostor od obýváku.

Abychom dodrželi toto pravidlo, máme zde pár základních technik díky kterým můžeme prostor snadno oddělit.

Bar

Základní a často používanou metodou je zbudování baru. Ten pak obložte například dřevěnými materiály či obkladovými kameny.

Obývák s kuchyní

Přechody podlah

Jedna z dalších využívaných metod je přechod úrovní podlah. Kuchyňská plocha může být zvednutá nebo mírně zahloubena na úroveň celého obývacího pokoje.

Kuchyň na vyšší úrovni je pak velmi vhodná pro pokrytí veškeré komunikace. Je ale velmi důležité zohlednit výšku stropu již na počátku výstavby.

Obývák s kuchyní přechod

Ostrůvek

Existuje také volba prostřednictvím konstrukce vymezujícího ostrůvku, který může být ve formě uzavřeného kruhu a prodlouženého sloupku nebo jídelního stolu.

Obývák s kuchyní ostrůvek

Živé rostliny, akvária…

Pokud jste fanoušci inovativního designového přístupu, můžete si zvolit plot z živých rostlin, který místnosti rozdělí. Nebo snad prodloužené akvárium? Pokud je výsledek vyhotovený s přesností a řádnou péčí, výsledek bude rozhodně stát za to. Navíc velmi potěší i případné hosty.

Obývák s kuchyní akvárium

Komfort, barvy a styl

Nyní již máte jasno o tom, jak oddělit kuchyň od obýváku, proto je čas pro detailní zpracování celého návrhu.

Nejprve si určete hlavní body.

Jestliže je kuchyň plánována pouze pro vaření, stačí zajistit správnou funkčnost a uspořádat ji v minimalistickém stylu.

Pokud ovšem chcete zdůraznit individualitu, nepouštějte se do toho bez pečlivého zvážení několika možností finálního návrhu.

Je Vaším záměrem zdůraznit nějaké izolované místo pro vaření, kontrastní barvy či snad nábytek vyrobený z různých materiálů? Pak je velmi užitečná kombinace různých stylů.

Dekorace obytného prostoru se provádí podle původně vybraných priorit. Figurace může být kontrast nebo kombinace. Je důležité získat důslednou směs stylů, materiálů a barev.

V moderních interiérech využijte často používané LED osvícení.

Obývák s kuchyní LED

Další inspiraci můžete naleznout na níže přiložených videí. Máte jakékoliv otázky? Neváhejte se zeptat v komentářích.

1 Komentář na Obývák s kuchyní aneb inspirace pro každého

  1. Chtěla bych se zeptat chceme si v domku udělat kuchyň s obyvákem 2v1 bude problém to že máme uprostřed místnosti krbová kamna?

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..