Neotřelé tipy pro originální a praktickou jídelnu

Kuchyňské podlahové krytiny se dobře hodí i do jídelny, pixabay.com

Jídelna nebo jídelní kout v kuchyni je místem, kde se potkávají členové rodiny a sdílejí společně nejen prožitek z báječného jídla, ale také pozitivní účinek společně trávených chvil. Jídelna by měla tvořit harmonické srdce domu, ve kterém se všichni zúčastnění cítí dobře. Jídelní stůl, židle a osvětlení by proto spolu měly co nejvíce ladit.

Velký stůl se vyplatí

Investice do nadčasového velkého stolu z masivního dřeva s osobním kouzlem přírodního materiálu se jistě vyplatí. Vždyť jídelní stůl často slouží jako zázemí pro nejmenší školáky, kteří si rádi dělají úkoly s maminkou nebo jako praktické místo, kde si pán domu s chutí rozloží svou sbírku angličáků. Stoly ze dřeva jsou navíc zdravotně nezávadné, v případě poškození snadno opravitelné a hodí se do jakéhokoliv interiéru.

U kulatého jídelního stolu se vždy najde místo navíc. Pixabay.com
U kulatého jídelního stolu se vždy najde místo navíc. Pixabay.com

Nejpraktičtější jsou jídelní stoly čtvercového nebo obdélníkového tvaru, které se dají snadno umístit do rohu. Své kouzlo ale mají i kulaté nebo oválné kousky. U těch totiž vždycky vykouzlíte jedno nebo dvě místa navíc pro nečekanou návštěvu. Stačí přidat židli.

Aby nábytek z masivního dřeva dlouho vydržel, měla by se dlouhodobá vlhkost v místnosti pohybovat mezi 45-55%. Nehodí se tedy do příliš studených místností nebo naopak přetápěných prostor.

Stoly s rozkládací deskou

Mnoho domácností bojuje s nedostatkem místa. Tento problém může vyřešit rozkládací stůl. Na našem trhu existují tři varianty tohoto mechanismu. A každá má své pro a proti.

Deska zavěšená na pantech umístěných na bocích stolu je nejlevnější a také nejčastější variantou. Prodloužení stolu je otázkou několika okamžiků. O prodlouženou část ale není vhodné se opírat, ani na ni pokládat těžké věci. Stůl ve složeném stavu navíc nevypadá příliš elegantně a na straně se sklopenou deskou se také příliš dobře nesedí.

Nástavná deska, která se pomocí tyče připevní k čelu stolu, je mnohem praktičtější. Hodí se ale jen do domácností, které nepotřebují se stolem manipulovat příliš často. Těžkou postranní desku je totiž vždy nutné přinést z jejího dočasného útočiště v komoře a připevnit ji. Nicméně jde o poměrně levné řešení.

Nejpraktičtější jsou určitě komplexní rozkládací systémy, zabudované přímo do těla stolu. Jsou samozřejmě dražší, ale ke složení či rozložení stolu vám stačí jeden rychlý pohyb a navíc vypadají skvěle za všech okolností.

Když se příliš nezdržíte

Jídelna nemusí být jen zastrčená místnost se stolem a židlemi. Pokud si libujete v dlouhých snídaních nebo odpoledním kafíčku, možná spíše oceníte barový pult s vysokými židlemi. Dá se tu vařit i zároveň i povídat. Ideální pro současný rychlý životní styl.

Jídelna pro přátele a širokou rodinu

Pokud se ve vaší domácnosti čas od času sejde větší parta lidí, určitě byste na to měli myslet předem. Skvělou volbou jsou například dlouhé lavice (nemusí mít ani opěradlo), na které se v případě nutnosti vejde až neuvěřitelný počet lidí. Hodit se nejspíš budou i skládací židle, které mohou mimo špičku odpočívat třeba v úzkém prostoru mezi skříněmi. A chybět by samozřejmě neměl ani zmíněný rozkládací stůl.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..