Nábytek z palet: Inspirace netradičního stylu nábytku

Nábytek z palet

Nábytek z palet? Koho by to napadlo? No světe div se zakomponování dřevěných palet do vnitřního nebo venkovního nábytku se stalo velmi populární u lidí po celém světě.

Není to jen proto, že si vymyslíte zábavnou věc, u které „zabijete“ čas, nýbrž proto, že můžete ve Vašem domově či na Vaší zahradě vyrobit vysoce funkční pohovku, konferenční stolek nebo spousty dalších plnohodnotných věcí.

A budete hrdí i na to, že nenarušíte rodinný rozpočet velkými částkami, jelikož se jedná o velmi úspornou záležitost.

V dnešním článku se podívejme na zajímavé nápady na nábytek z palet, návod jak si jej vyrobit doma svépomocí a také na co si dát pozor a jaký typ palet vybrat.

Kde palety koupit a kolik stojí

Nemusíte pro palety jezdit daleko, stačí se pozeptat ve Vašem okolí. Variant máte hned několik – navštívit a pozeptat se můžete v prodejnách stavebnin, ve sběrných dvorech nebo i v supermarketech.

Využijte i Vaše známosti, zejména ty, kteří pracují v autodopravě. Různi přepravci mají těchto palet taktéž spoustu a jistě Vám za nějakou úplatu palety seženou.

Ceny jsou proměnlivé, záleží na stavu palety, typu, velikosti atp. Cena by ale neměla překročit částku 400 Kč bez daně za jednu paletu.

Typy paletEuropaleta

Hojně užívaným druhem je tzv. Europaleta (jakostně řádně odzkoušena a označena dle vyhlášky), kterou zná spousta z Vás i pod zkráceným označením EUR nebo EPAL na pravé straně palety.

Jedná se o vratnou paletu o rozměrech 1200 × 800 × 144 mm.

Tento typ palet se následně dle jakosti rozděluje na:

 • EUR paleta „AV“ (výběrová) – tato paleta je buď vůbec nebo minimálně použitá.
 • EUR paleta „A“ – světlá paleta bez vad, využívá se zejména v potravinářství.
 • EUR paleta „AB“ – polosvětlá paleta, jenž má drobné oděrky.
 • EUR paleta „B“ – tmavá paleta, která již delší dobu plní svou úlohu – případné oděrky ale nemají vliv na celkovou funkčnost.
 • EUR paleta „C“ (vytříděné) – paleta, která má konstrukční vady – nemají vliv na použití, ale snižují celkovou nosnost.

Nevhodné palety

Pokud jste si sehnali starší palety, které mají lecos za sebou, pečlivě je zkontrolujte, zjistěte si jejich historii a následně důkladně ošetřete.

Zpozornit byste měli především u palet, které převážely například potraviny (riziko nakažení salmonely a různých bakterií), chemických výrobků a chemikálií, léčiv.

Také nepoužívejte palety, které již na pohled vypadají, že jsou v žalostném stavu (hniloba, atd.).

POZOR: Velký pozor si dávejte na palety, které byly ošetřeny metylbromidem, což je nebezpečná látka pro naše zdraví. Touto látkou se ošetřují palety proti výskytu plísní, hub a škodlivého hmyzu. Zjistit zda paleta touto látkou byla ošetřena je jednoduché, na spodní straně prostředního kůlu by mělo být označená „MB“. Nejsou vhodné ani k tomu, abyste je zničili zapálením.

Vhodné palety

Vhodné palety pro výrobu nábytku jsou ty, které jsou označené kódy:

HT – Heat Treatment

DB – Debarked

A také palety, které jsou na pohled nepoškozené.

Návod na nábytek z palet

Jak vyrobit nábytek z palet je mnohdy opakovaná otázka, která zajímá nejednoho z Vás.

Pojďme si v pár krocích projít návod, jak si připravit palety ihned po tom, co jste je pečlivě posháněli nebo zakoupili.

Co budeme potřebovat?

Předtím, než začneme pracovat si opatříme náčiní. Záleží, v jakém stavu budete palety mít, dejme tomu, že budou již v nějakém zašlém stavu.

Opatřete si:

 • Brusný papír či pásovou brusku
 • Doporučujeme silnovrstvou lazuru nebo lak (zacelí povrch)
 • Ruční pilka
 • Kladívko, tužku, metr, kleště na vytahování hřebíků (kladivo s rozštěpem a trnem, zetkový „vytahovač“, atd.)

Postup:

 1. Nejdříve si ujasněte, co byste z palet chtěli vyrobit. Na základě toho si důkladně rozměřte velikost všech palet. Zvažte i umístění výrobku a podle toho palety upravte.
 2. Všechny hřebíky, které z palet trčí vytahejte již zmiňovanými kleštěmi na vytahování hřebíků či kladivem s rozštěpem.
 3. Povrch palet následně důkladně opracujeme pásovou bruskou tak, aby na něm nebyly žádné třísky a vady.
 4. Povrch následně ošetřete – nejlépe nějakou impregnací na dřevo. Mnohdy ale i lazury či laky tyto přídavky mají, takže není třeba. Navíc například lak celý povrch důkladně zacelí.
 5. Na závěr všechny palety natřete, můžete transparentní barvou. My doporučujeme již zmiňovanou lazuru či lak. Některé lazury jsou prevencí před UV zářením.

Výrobky z nábytku z palet

Z palet se dá vymyslet spousty výrobků, které budou lahodit Vašemu oku, ale taktéž splní očekávanou funkčnost na 100 %.

Pojďme si projít některé z výrobků, abyste se inspirovali jaký nábytek z palet se dá vytvořit.

Sedací souprava

Ideální pro vytvoření relaxačního místa, ať už doma nebo na zahradě v letních teplých dnech. Můžete si pozvat přátele a užít si společné pohodlí.

Sedací souprava z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Koferenční stolek

Další z mnoha nápadů na nábytek z palet. Většina lidí ocení i jeho maximální využití, můžete si pod něj namontovat skvělý kout pro umístění časopisů, knih, atp.

Pro lidi, kteří nemají rádi nepořádek skvělá vlastnost tohoto paletového stolku.

Konferenční stolek z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Postel

Potřebujete novou postel ale nemáte dostatek financí? Nemějte obavy. Toto paletové lůžko pokryje všechny Vaše choutky. Za málo peněž hodně muziky, no ne?

Postel z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Jídelní stůl

Jídelní stůl by měl být v každé fungující rodině samozřejmostí. Kde jinde si může celá rodina příjemně popovídat? Celá tato „sranda“ Vás bezproblému může vyjít na příjemných 1 000 Kč.

Jídelní stůl z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Pracovní stůl

Vyrobit něco tak úžasného pro zvýšení Vaší efektivity nezabere tolik času. Jak můžete vidět, jedná se o opravdu rustikální krásu.

Pracovní stůl z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Polička, věšák a botník

Potřebujete další místo na ukládání svých věcí? Poličky z palet je ten nejjednodušší způsob, jak toho docílit. Jak můžete vidět na obrázku, mluvíme tu o skvělé cenově dostupné možnosti jak si udělat více místa na vaše věci.

Polička a botník z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Zahradní bar

Skvělá příležitost, jak zaujmout u Vašich přátel na zahradní sešlosti. Tento výtvor je opravdu výborným doplňkem Vaší zahrady.

Zahradní bar z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Květináč

Napadlo Vás někdy, že se z palet dá vytvořit i plně funkční květináč? Tak se mrkněte na obrázek níže a přesvědčte se sami, že lze.

Květináč z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Odkladač nářadí

Zahradní kůlna nemusí být jediným místem, kam si odklidit nářadí. Takový stěnový odkladač nářadí nemusí být k zahození, navíc je velmi praktický.

Odkladač nářadí z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Bazén

Bazén z palet je další skvělý nápad. Dnešní bazény jsou velmi drahé, a toto je natolik úsporné řešení, že nad ním budete velmi vřele uvažovat. No mrkněte se na fotografii níže, není to skvělé?

Bazén z palet
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Další inspirace

Na závěr…

Mějte na paměti, že čím starší paleta, tím více práce pro Vás. Budete ji muset více ošetřit a opracovat. V tomto směru se tedy raději vyplatí investovat o nějakou stovku navíc a ušetřit si mnoho času a práce. Vše závisí už na Vašich představách a prioritách.

Máte nějaké další inspirativní nápady na nábytek z palet? Podělte se s nimi v komentářích, rádi ho zde uveřejníme.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..