Máte pronájem bytu ve Zlíně, nebo se sem chystáte? Pak vás rozhodně bude zajímat, kam se peníze z rozpočtu investují!

Jestliže máte pronájem bytu ve Zlíně a odvádíte městu různé poplatky i daně, pak vám jistě záleží na tom, jak s těmito penězi město zachází. Sami se podívejte, do kterých oblastí bylo rozhodnuto zainvestovat nejvíce. Uvidíte, že některé položky vás překvapí.

V tomto článku vám ukážeme, jaké jsou hlavní výdajové položky a zejména pak, jak město investuje do kultury. Článek je přínosný nejvíce pro občany tohoto města nebo ty, kteří se sem chystají přistěhovat.

Pronájem bytu ve Zlíně se vyplatí – v roce 2019 bude investováno do řady projektů užitečných pro občany města

Zastupitelé již na konci minulého roku schválili rozpočet na rok 2019. Rozpočet bude přebytkový, celkové příjmu se očekávají ve výši cca 1,58 miliard korun a výdaje ve výši 1,57 miliard korun.

Tento návrh rozpočtu podpořilo 28 zastupitelů (cca 72 %), 10 (téměř čtvrtina) se zdrželo hlasování a jen jeden byl proti.

Zajímá vás, které položky jsou na plánu největší? Nejvíce město investuje do oblastí:

· Dopravy

· Školství

· A kultury

Jen do samotné dopravy bude uvolněno více jak 100 miliónů korun. Díky této nemalé sumy bude umožněno například zahájení rekonstrukce prostoru na třídě 2. května, vybudování cyklostezky v ulici Výletní a na Tyršově nábřeží. Také je v plánu opravit komunikace na ulici Středová a rovnou zde vybudovat i cyklostezku.

Víte, která organizace zřizovaná městem letos obdrží nejvyšší provozní příspěvek?

Řadu kulturně zainteresovaných občanů jistě potěší, že touto organizací je právě Městské divadlo Zlín, které se dočká bezmála 50 miliónů. Je to s přehledem největší suma, kterou město v této oblasti vyčlenilo pro jednu organizaci. Zda za to divadlo opravdu stojí, se můžete přesvědčit v recenzi.

Další objemné položky rozpočtu z oblasti kultury jsou

· Zoologická zahrada

· Zámek Lešná

· Filharmonie Bohuslava Martinů

· STEZA (společnost starající se o provoz městských bazénů a městského koupaliště)

· Filmový festival Zlín Film Fest

· Barum Czech Rally Zlín

· Příspěvek pro Krajskou knihovnu Františka Bartoše

Místní zoologická zahrada, která se těší obliby mnohých návštěvníků z celé České republiky, obdrží 22 miliónů. Stejnou částku obdrží i zámek a park Lešná.

Další významnou položkou na straně výdajů je Filharmonie Bohuslava Martinů, která může počítat s částkou o něco málo více jak 26 miliónů korun. Společnost STEZA, která má na starost koupaliště a městské bazény obdrží 25 miliónů.

O něco drobnější položky jsou 7,5 miliónů pro filmový festival Zlín Film Fest, 3 milióny pro motoristické Barum Czech Rally Zlín anebo 6 miliónů, kterými bude podpořena Krajská knihovna Františka Bartoše.

Rádi byste navrhli zajímavé projekty, které vás napadají?

Díky projektu Tvoříme Zlín, který bude i letos štědře podpořen, mohou občané navrhovat proměny veřejného prostoru.

Projekt Tvořme Zlín se dočká 5 miliónů. Více si o jeho loňském průběhu můžete přečíst zde.

Výdaje ale nejsou jenom ty na kulturu, zde máte další položky

Kromě výše uvedených to je i těchto 7 položek:

· Provoz tělovýchovných zařízení (57 mil. korun)

· Veřejná doprava (150 mil. korun)

· Oblast bydlení, služeb a územního rozvoje (141 mil. korun)

· Veřejné osvětlení (31 mil. korun)

· Činnost městské policie (80 mil. korun)

· Životní prostředí (25 mil. korun)

· Provoz městského úřadu včetně mezd, energií, údržby, administrativních budov, kanceláří místních částí a informačních technologií stojí ročně přes 287 miliónů korun!

Odkud bere město své zdroje?

Nejvýznamnější příjmovou položkou nejsou nic jiného než daně, konkrétně podíl z celostátního hrubého výnosu daně. Celkem město na daních očekává okolo 1068 miliónů korun.

Další nedaňovou položkou jsou příjmy z pronájmu nemovitostí a jejich částí, ze kterých se očekává příjem ve výši cca 114 miliónů.

Co si myslíte o vynaložení prostředků? Omezili byste položky jako výdaj na městskou policii, nebo třeba Městské divadlo? Přijde vám částka 31 mil. Kč na veřejné osvětlení adekvátní? Napište nám do komentářů svůj názor.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..