Koupelna ve vintage stylu má své osobité kouzlo

Návrat ke starým dobrým časům je při moderním zařizování interiéru velmi populární. Složitě vyhlížející struktury ve stylu sci-fi, které se začaly prosazovat před několika lety, rychle ustoupily do pozadí nábytku a vybavení odkazujícímu spíše na dobu retra nebo romantiky vintage.

Návodů, jak si zařídit obývací pokoj nebo kuchyni ve stylu vintage, je na internetu mnoho. Na koupelnu se ale často zapomíná. Přitom tady může romantika minulých časů získat mnohem hlubší efekt, než kdekoliv jinde. Tím hlavním důvodem je nečekaný dojem, který vstup do koupelny vyvolá. Podvědomě uvnitř očekáváme moderní vybavení zářící sněhobílou čistotou a lesklým hromem. A místo toho vstoupíme do království dřeva a starožitné mozaiky. Druhým důvodem je pocit pohody a příjemného rozpoložení, které u většiny z nás nostalgický návrat do minulosti vyvolává.

Jak vypadá vintage umyvadlo?

Vintage koupelnu charakterizuje hlavně umyvadlo, freeimages.com - Enrico CornoS klasickým sanitárním zařízením vystupujícím ze zdi u vintage stylu příliš nepochodíte. Nejjednodušší je pořídit si dřevěnou koupelnovou skříňku s umyvadlem již zabudovaným. Jeho tvarem či velikostí se nijak omezovat nemusíte. Efektním, ale o něco dražším řešením je pak umyvadlová místa postavená nad podstavné skříňce. Je to romantika venkovské koupelny v tom nejprostším slova smyslu. Umyvadlo může být být ale i z umělého (nebo pravého) kamene.

Zapomenout nesmíte ani na co nejautentičtější vodovodní baterii. Vyhněte se těm pákovým a raději pořiďte klasické kohoutkové. Jak velké množství okrasné funkce jim přiřknete záleží jen na vás. I když velká mosazná kola se hodí spíše do historické zámecké koupelny než do té „obyčejné“ bytové. Všechny další kovové prvky (věšáky na ručníky, kliky dveří apod.) pak podřiďte právě vodovodním kohoutkům. Opačný postup nedoporučujeme. Snadněji totiž seženete doplňky k již vybrané vodovodní baterii než naopak. Český trh je totiž v tomto směru poměrně omezený.

Kde sehnat nábytek

Vintage interiér často využívá nábytek ke zcela jinému účelu, než pro který byl vyrobený původně. Vaše vintage koupelna tak může mít vyrobenou skříňku na čisticí prostředky třeba za starého příborníku. A s trochou péče poslouží skříňka od šicího stroje jako pěkný toaletní stolek.

Vždy ale vybírejte nábytek, u kterého vám trochu zohýbání vlivem vyšší vzdušné vlhkosti nebude vadit. Rodinné poklady po prababičce sem raději neumísťujte.

Jiné osvětlení by této koupelně udělalo lepší službu, freeimages.com - Vera Berard
Jiné osvětlení by této koupelně udělalo lepší službu, freeimages.com – Vera Berard

Obklady a zrcadlo

Do koupelny ve vintage stylu se rozhodně hodí mozaiky nebo klasické dlaždičkové obložení. Nahradit ho můžete i realisticky vyhlížejícími tapetami se strukturou nebo netransparentním samolepkami na zeď. Pěkně bude také vypadat obložení dřevěné nebo jeho imitace.

Zrcadlo by mělo být velké minimálně tak, abyste se v něm viděli do pasu. Kruhový tvar není podmínkou, i když většinou vypadá nejlépe. Dobrou službu zrcadlu udělá masivní dřevěný rám nebo kovové ozdoby. Pozor ale na to, aby se hodily i k ostatním kovovým ozdobám v koupelně. Na zrcadlo můžete pověsit například sušené květiny nebo látkové pytlíčky s vonnými esencemi.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..