Kamenný koberec vynikne v každém interiéru

Kamenné koberce nebo také kamenné lité podlahy máme spojené především se zahradními altánky nebo příjezdovými cestami. Ale velmi dobře se uplatní i v interiéru. Jeho údržba není o nic náročnější, než u jiných podlahových krytin a navíc je velmi odolný a trvanlivý. Správně položený kamenný koberec nepraská, neodštipuje se ani neztrácí na barevnosti. A je levnější než dobře položená dlažba.

Na úvod bychom si měli říct, co to vlastně kamenný koberec je. Jde o standardizované kousky kamene (velmi dobře vypadají odštěpky mramoru), spojené speciálním tmelem. Koupit ho můžeme také pod názvem litá dlažba. Svým vzhledem nejvíce připomíná udusanou kamenitou cestu, ale speciální aplikací lze docílit i zcela hladkého povrchu bez narušení estetického dojmu.

Kamenný koberec se uplatní na terasách i zimních zahradách, topstone.cz
Kamenný koberec se uplatní na terasách i zimních zahradách, topstone.cz

Mýty o kamenném koberci

Co je nové, bývá podezřelé – říká se. Také se obáváte, že kamenný koberec bude po položení příšerně klouzat nebo že jím proteče každé přetékající umyvadlo a vytopí sousedy? Pak vaše mínění rádi poopravíme.

I takto můžete vypadat kamenná podlaha, pixabay.com
I takto můžete vypadat kamenná podlaha, pixabay.com

Kvalita kamenného koberce závisí na na použitých surovinách. Oblázky by měly být očištěné a usušené. Do interiérů se hodí spíše drobnější mezi 1-6 mm, větší rozměry jsou určené pro položení venku. Pojivo musí být určené do interiéru, jen tak bude zajištěna voděodolnost a stálobarevnost (zvláště důležitá je ochrana proti UV záření).

Vodu nepropouští a uklouznutí se také nemusíte bát. Povrch už hotového kamenného koberce jde vždy dodatečně zdrsnit přídavným nátěrem nebo celou plochu upravit do většího lesku či matu.

Přesně takový dojem se snaží navodit kamenné koberce, pixabay.com
Přesně takový dojem se snaží navodit kamenné koberce, pixabay.com

Kam se hodí?

Originální a přitom snadno udržovatelný povrch lité dlažby oceníme hlavně na hodně zatěžovaných místech, typicky v zimní zahradě, kuchyni nebo koupelně. Špína ani vlhkost nejsou problémem. Využít se dá i v ložnicích nebo obývacích pokojích vyvedených v přírodním nebo ethno stylu. Ale pohrát si můžete i s minimalismem – kamenný koberec nádherně vynikne v kombinaci s jednobarevným nábytkem čistých linií. Efektně budou vypadat i skleněné stolky nebo průhledná plastová křesílka, která se na pozadí jeho členité barevnosti opticky skoro ztratí. Jde o ideální řešení pro místnost, kterou potřebujete opticky zvětšit nebo „jen“ efektivně provzdušnit.

kamenný koberec může vypadat opravdu efektně, stavebniny-podebrady.cz
kamenný koberec může vypadat opravdu efektně, stavebniny-podebrady.cz

Kolik kamenný koberec stojí a proč je tak výhodný?

V současnosti je na našem trhu několik firem, zabývajících se pokládkou kamenných koberců. Ale jejich aplikaci snadno zvládne i zručný laik. Skvěle se hodí pro podlahové vytápění i na přímou aplikaci na beton nebo anhydrit. Varianta s rychle tuhnoucím pojivem je pochozí už po dvou hodinách.

Velké oblázky se hodí výhradně do exteriéru, pixabay.com
Velké oblázky se hodí výhradně do exteriéru, pixabay.com

Povrch je bezspárový a snadno přizpůsobitelný jakémukoliv tvaru místnosti. Při aplikaci kamenného koberce také nevzniká žádný odpad, takže není nutné kupovat materiál navíc. Při vlastnoručním položení vyjde jeden m2 místnosti na částku od 450 Kč v závislosti na typu použitých oblázků a pojiva. Instalace specializovanou firmou se samozřejmě ještě trochu prodraží, ale nebude mít potíže při uplatnění případně záruky.

Transparentní nábytek se na kamenném koberci snadno ztratí, PIEDRA.cz
Transparentní nábytek se na kamenném koberci snadno ztratí, PIEDRA.cz

1 Komentář na Kamenný koberec vynikne v každém interiéru

  1. Dlouho jsme se rozhodovali až jsme nakonec nechali udělat firmu presstone pokládku kamenného koberce. Mohu říct, že jsem moc spokojená. Navíc ještě záruka na pokládku je moc fajn.

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..