Jídelní stůl: dominanta bytu ve světle aktuálních trendů

masivní stůl a vyřezávané židle jsou trendy, pixabay.com

Jídelní stůl bezpochyby patří k výrazným prvkům interiéru. Mimo to plní také důležitou společenskou funkci. Členové rodiny u něj společně nejenom obědvají a večeří, ale i sdílejí společně trávený čas.

Pokud neváháte do svého bydlení investovat velké peníze, můžete si jídelní stůl jednoduše vybrat jako součást kompletního setu kuchyňského nábytku. Mnohem častěji se ale dostane do domácnosti jako solitérní kus nábytku, ke kterému je třeba se špetkou vrozeného designérského citu zakoupit i odpovídající židle a stoličky. A jak si s takovým nákupem poradit?

Pohrajte si s centimetry

Velikost stolu se odvíjí od počtu předpokládaných strávníků a samozřejmě i od rozměrů místnosti. Počty jsou to jednoduché, když víte, jak na to. Od jakékoliv stěny nebo skříně by měla být hrana stolu odsazená minimálně o 160 centimetrů. Tato vzdálenost zaručuje bezproblémový příchod i odchod ke stolu prakticky komukoliv. Pokud jste na tom s místem opravdu špatně, pamatujte si, že na vysunutí a odsunutí židle je potřeba „pouhých“ 60 centimetrů. U málo používané židle v čele stolu by to nemusel být problém, ale každodenní šachování se všemi židlemi už příliš komfortní nebude.

masivní stůl a vyřezávané židle jsou trendy, pixabay.com
Masivní stůl a vyřezávané židle jsou trendy, pixabay.com

Při nákupu jídelního stolu počítejte s hloubkou jídelní desky cca 40 centimetrů a pro pohodlné sezení se šířkou 60-70 centimetrů pro jednu osobu. Klidně si to narýsujte v aktuálním měřítku, když vaše představivost selhává. Už víte, jak velkou desku stolu potřebujete? Pak se ještě rozmyslete, jestli plánujete stůl často přesouvat – v takovém případě by se hodila spíše lehčí konstrukce.

Co říkají aktuální trendy

Pokud chcete jídelní stůl podle poslední módy, měli byste se zaměřit na designové kousky s masivní dřevěnou deskou o síle několika centimetrů. Povrch může být hladký, ale i všemožně strukturovaný (například připomínající staré dřevo). Snadnou údržbu zajistí bytelná skleněná deska.

Design konstrukce a nohou stolu sází na bytelný rám, který často končí zároveň s hranou stolu. Pro větší komfort při sezení ale příliš velkou tloušťku rámu nedoporučujeme. Ve hře jsou kovové prvky i dřevěné nohy vyřezávané ve stylu secese.

Secese a moderna v jednom - a jak jim to sluší, pixabay
Secese a moderna v jednom – a jak jim to sluší, pixabay

Na čem budeme sedět?

Momentálně jsou trendy dřevěné židle v retro vzhledu nebo čalouněné kousky jako z přelomu století, zejména v kombinaci s oblíbeným květinovým vintage vzorem. Ale není třeba se bát ani moderních kontrastů. Plastová křesílka mohou u dřevěného stolu vypadat velmi zajímavě, pokud tomuto detailu podřídíte i zbytek interiéru.

Výška židle by měla být taková, aby bylo možné při sezení pohodlně ohnout kolena do úhlu 90°. Abyste zjistili, jestli se vám na židli sedí pohodlně nestačí, když na ni v prodejně nábytku jednoduše usednete a trochu se povrtíte. Ty pravé polní podmínky přicházejí až ve chvíli, kdy se s židlí přisunete ke stolu. Tehdy totiž sedíte trochu jinak a možná zjistíte, že vůbec ne pohodlně.

Pokud plánujete kupovat židle s opěradly pro ruce, ujistěte se, že se vejdou pod desku stolu a to nejlépe ve chvíli, kdy mají být zasunuté všechny najednou. A jestliže okolo stolu často chodíte, pohlídejte si, že jsou nohy od židlí schované uvnitř obvodu podsedáku. Jedině tak o ně nebudete pokaždé zakopávat.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..