Jak zvlhčit vzduch v bytě snadno a rychle

Odpařovače na radiátory mohou mít i moderní kabátek, mujdummujhrad.cz

S nástupem podzimních plískanic je opět třeba rozpálit kotle a začít vytápět naše příbytky. S přibývajícím teplem se ale zároveň snižují procenta vzdušné vlhkosti a to není pro náš organismus vůbec dobré. Potíže s dýcháním, přerušovaný spánek a nepříjemný pocit až škrábání v krku nemusí být projevem počínající virózy, ale prostého nedostatečného zvlhčení vzduchu. Poradíme vám, jak se proti tomu bránit.

Vzdušná vlhkost není jen nicneříkajícím údajem určeným jen pro meteorologické stanice. Počítat bychom s ní měli i v našem bydlení. Optimální hranice by měla být nastavena mezi 40-50%, tuto hodnotu snadno zjistíte třeba na přenosné meteorologické stanici. Je prokázáno, že optimální hodnota vlhkosti ve vzduchu snižuje četnost onemocnění horních cest dýchacích. V běžném panelákovém bytě se však naměřené hodnoty pohybují mezi 30-35%, což se na komfortu bydlení musí nutně projevit. Jak tedy zvednout naměřená čísla do správné polohy?

Rostliny v bytě

Zeleň v domácnosti se podílí nejenom na vylepšení estetické stránky interiéru. Také zachytává polétavý prach a přirozeně odpařuje vody. Dostatek rostlin v hliněných květináčích (jsou prodyšnější než plastové) dokáže zvednout vzdušnou vlhkost v bytě až o 6-7%. Nejlépe se pro tento účel hodí rostliny s velkými listy, například z banánovníku často zkondenzovaná voda přímo odkapává.

Rostliny do bytu zkrátka patří, pixabay.com
Rostliny do bytu zkrátka patří, pixabay.com

Odpařovače na radiátor

Mají mnoho podob, zdaleka už nejde jen o nevzhledné úzké keramické obdélníky, určené pro zastrčení mezi žebra radiátoru. Kromě pravidelného dolévání vody je ale třeba je i pravidelně čistit. Teplo u topení podporuje růst nejrůznějších mikroorganismů a plísní, kterým se ve vodě nebývale daří. Nečekejte, až voda a sní i celý byt začne zapáchat a zbavte se potencionálního zdravotního rizika včas.

Odpařovače na radiátory mohou mít i moderní kabátek, mujdummujhrad.cz
Odpařovače na radiátory mohou mít i moderní kabátek, mujdummujhrad.cz

Sušení prádla

Jde o další jednoduché ale velmi efektivní řešení nízké vlhkosti vzduchu. Prádlo je třeba sušit neustále, a když umístíte přenosný sušák do blízkosti radiátoru, uschne rychleji a zároveň zvlhčí klima. Pokud používáte aviváž, získáte navíc příjemný bonus v podobě vůně po celé místnosti.

Sušení prádla dokáže významně zvednout vlhkost v bytě, fortel-katalog.cz
Sušení prádla dokáže významně zvednout vlhkost v bytě, fortel-katalog.cz

Závěsy jako zvlhčovače vzduchu

Tento starý trik našich babiček je překvapivě účinný. Určitě víte, že pro úsporu energie potřebné k vytápění není dobré, když závěsy přesahují přes topení. Pokud ale dosahují těsně nad něj, můžete je využít. Navlhčete je vodou z rozprašovače a nechte ji volně odpařit. Velká plocha závěsů zajistí rychlé potřebný efekt.

TIP: Do vody můžete přidat i éterické oleje, které vzduch v místnosti navíc osvěží. Levandulový je skvělý pro uklidnění, meduňkový zase pro navození dobré nálady.

Velká plocha závěsů dokáže odpařit hodně vody, en.wikipedia.org
Velká plocha závěsů dokáže odpařit hodně vody, en.wikipedia.org

Zvlhčovač vzduchu v profi kabátku

Jako nejjednodušší řešení se určitě jeví profesionální zvlhčovač vzduchu. Jeho cena ale začíná na tisícovce a šplhá se výš. Mírné zimy navíc nepřejí každodennímu roztápění kotle na plný výkon. Ještě než se pro jeho koupi rozhodnete, vyzkoušejte si, jak se vlhkost v bytě zvedne díky osvědčeným radám našich babiček. Možná zjistíte, že tak vysoká investice vůbec nebude potřeba.

Profesionální zvhčovače jsou často zbytečné, vay-brno.cz
Profesionální zvhčovače jsou často zbytečné, vay-brno.cz

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..