Jak vytvořit interiér v mexickém stylu

Ohodnoť článek

Mexiko je země chilli, tequily a dobré nálady. Obyvatelé mají v oblibě pestré barvy, přesto výsledek nepůsobí přeplácaně. Mexickou hravost a optimismus můžete začlenit i do svého bydlení. Pomůžeme vám vybrat vhodné barvy a poradíme i s výběrem dekorací.

Od podlahy až po strop

Jestliže vás děsí skvrny od červeného vína na kobercích, pak se vám mexický interiér určitě zalíbí. Základ dvoří dřevěná podlaha (nebo věrné imitace dřeva), pokryté barevnými tkanými koberečky. Jejich vzor často tvoří pruhy a vše je zakončeno barevnými třásněmi. Stejné textilie mohou viset i na stěnách nebo sloužit jako závěs u dveří. Vždy kombinujte buď stejný vzor (pruhy, kostky apod.) nebo velmi podobné barvy. Jinak se celá kompozice bude podobat spíše dílu nezkušeného plagiátora Picassových obrazů. Hodí se i polštáře nebo pufy na sezení.

Výrazné barvy se nebojte použít ani na stěnách. Představte si směs žluté hořčicové, khaki a terakotové, doplněné o barvy pouště (všechny odstíny červené, oranžové a hnědé), čas od času oživené svěže zelenou barvou všudypřítomných kaktusů. Asi takto vypadá typická mexická barevnost. Objevuje se i tmavě modrá, jako barva oblohy (obvykle na keramice nebo dalších dekorativních předmětech). Pokud se bojíte experimentů, vyberte si jednu oblíbenou barvu a tou vymalujte stěny. Barevné pruhy nebo třeba geometrické vzory (dekor čtverců používají mexičtí řezbáři často) namalujte jen na jednu stranu místnosti. Nezapomeňte barevně namalovat i strop.

Barevné dřevěné komody jsou pro mexický interiér typické, pixabay.com

TIP: Vlivem písku neseného větrem a spalujícího slunce je omítka na mexických domech nestejnoměrně barevná. Stejného efektu můžete docílit tzv. tupováním. Barvu na stěny naneste velkou houbičkou. Je to pracnější, ale efekt stojí za to.

Nábytek mexické seňority

Typickým vybavením domků střední Ameriky jsou skříňky a komody z masivního dřeva s vyřezávaným vzorem. Pro kuchyň je kromě přírodní linky typický také bar s vysokými židlemi. Úchyty a další prvky jsou často kovové, deska stolu nebo dveře velké skříně mohou být vykládané mozaikou. Stolu je obvykle ponechána přírodní barevnost i struktura dřeva, která je ještě zvýrazněna mořením. Další kusy nábytku se po mexickém vzoru utápějí v barvách.

Gekoni, kam se podíváš

Gekon je typickým zvířetem Mexika. Tyto ještěrky s polštářovitými tlapkami tady uvidíte všude. Přes den se schovávají v chladných úkrytech a večer se vydají lovit hmyz – třeba k vám do obýváku. Jde také o jeden z nejběžnějších dekorativních motivů – najdete ho na textiliích, kachličkách nebo třeba v podobě malých sošek.

Gekon je pro Mexiko typický ve všech podobách, freeimages.com, M. Zajdowicz

Originální sošky a keramika v pestrých barvách jsou typickými doplňky mexického interiéru. Chybět by neměly ani kaktusy nebo ještě lépe agáve (tequila, pamatujete?) v pomalovaných hliněných květnících. Zapomeňte na řadu plastových květináčků na parapetu! Mexický interiér je i o detailech. Pokud zařizujete kuchyni, nezapomeňte na svazky chilli papriček nebo kukuřice, visící nad sporákem. Vždyť co by bylo Mexiko bez své kuchyně!

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..