Jak si zařídit chytrou domácnost?

smart home

Chytrá domácnost je jedním z témat poslední doby a do budoucna se bude jistě jednat o čím dál tím aktuálnější téma. Téma chytré domácnosti je velice obsáhlé a nejde shrnout v jednom článku, my se zde přesto pokusíme o úvod do problematiky chytré domácnosti.

Srdce chytré domácnosti

Chytrá domácnost by měla mít svého hlasového asistenta přes kterého budete moci vše řídit hlasovými povely. Těmi asi největšími konkurenty na tomto poli jsou Google home a Alexa od Amazonu. Oba jsou dostupné i v České republice. Zakoupit je můžete třeba na Datart.cz a využít i slevový kupón.

Google home

Asistenta Google home lze pořídit již od necelých tisíce korun a využít můžete českého nebo anglicky mluvícího asistenta. Přestože český asistent jde mílovými kroky kupředu a stále se vylepšuje, pokud zvolíte jako výchozí jazyk angličtinu, budete mít k dispozici neporovnatelně více funkcí a možností.

Google home je malý reproduktor, který se dovede napojit na umělou inteligenci, která běží na serverech Googlu a poskytne vám odpovědi na běžné otázky, recepty, informace o počasí nebo dopravních spojích. Asistent vám také na požádání může říci pohádku 🙂

K asistentovi lze poté připojovat další komponenty a spotřebiče, které si sami pojmenujete a hlasovým povelem nebo přes mobil s Androidem je můžete ovládat.

Amazon echo

Amazon echo není v Česku tak dobře využitelný, jako Google home, ale stejně jako Google home, jeho pokrytí a možnosti se stále rozšiřují.

Funkcionalita je velice podobná Google home, asistent vám může sám odpovídat na otázky nebo skrze něj můžete hlasovými pokyny spouštět jednotlivé spotřebiče.

Jaká zařízení jsou nejvýhodnější?

Většinu zařízení do chytré domácnosti můžete pořídit u českých prodejců, jako je Alza.cz (můžete využít slevu na Alza.cz) neboi kterýkoliv další prodejce elektroniky.

Pokud však máte pro vytvoření své chytré domácnosti omezený rozpočet, je vhodné sáhnout po nákupu komponentů z čínských eshopů, jako je Aliexpress nebo Gearbest. Zboží zde je podstatně levnější než u tuzemských prodejců a když zvolíte některou z renomovaných značek, které na trhu chytrých spotřebičů působí, nemusíte se obávat ani o kvalitu výrobku. Mezi takové značky můžeme řadit výrobky Xiaomi, které vynikají skvělým poměrem ceny/výkon.

Co vše lze připojit?

Připojit lze téměř vše. Nejvíce budete využívat asi chytré zásuvky a chytré žárovky. Cena těchto komponentů je podstatně vyšší než běžných spotřebičů, ale například díky chytré zásuvce si můžete skrze asistenta hned jak otevřete oči nechat uvařit kávu, rozsvítit světla, které chcete nebo pustit zpravodajský kanál či zapnout počítač.

Co dál?

Téma chytré domácnosti je velice obsáhlé téma a tento příspěvek shrnuje jen základy toho, co to vůbec chytrá domácnost je a na jakých principech funguje. Pokud vás téma více zaujalo, určitě si o něm můžete nastudovat více. Většina postupů ve vytváření chytré domácnosti je velice jednoduchá a zvládne to obvykle i laik.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..