Jak na kvalitní bydení v podkroví

Do podkroví se hodí světlé barvy, pixabay.com
Ohodnoť článek

 

Pokoj nebo rovnou celý byt umístěný v podkroví je splněním romantických snů mnoha lidí. Bydlení v podkroví může být plnohodnotné, stačí vědět, čím se při jeho zařizování a užívání řídit. Tak vznikne pod střechou útulné hnízdečko, které nebudete chtít opustit.

Největším kamenem úrazu bydlení v podkroví je nedostatek slunečního světla. Umělé ho plnohodnotně nahradit nedokáže, protože přirozené sluneční paprsky působí na nás organismus jako droga a nutí ho k lepším výkonům i soustředění. Velká okna, která sahají až na zem, jsou proto nejlepším řešením. Musí být ale vyrobena z materiálů s dobrými izolačními vlastnostmi, jinak budou dovnitř pouštět v létě příliš slunce a v zimě zase chladu. Počítejte také s pořízením elektrického ovládání oken, které s sebou přináší nemalé náklady. Bez něj ale celý prostor podkroví vyvětráte jen obtížně, protože velká střešní okna jsou často dostupná jen obtížně. A nespoléhejte na to, že si pokaždé přistavíte schůdky. Pohodlnost bývá nadevše a navíc při přívalovém dešti nemusíte být dostatečně rychlí.

Do podkroví se hodí světlé barvy, pixabay.com
Do podkroví se hodí světlé barvy, pixabay.com

Příjemné bydlení v podkroví vykouzlí také barvy. Měly by být co nejsvětlejší. Nejlépe se hodí bílá, která dokáže světlo odrazit a tím okolní prostor ještě více zesvětlit a opticky zvětšit.

Bílá barva působí útulně, pixabay.com
Bílá barva působí útulně, pixabay.com

Bydlení v holandském stylu

Do podkrovního bytu se jen zřídkakdy vejde nábytek běžných rozměrů. Mnohem lépe prostorové dispozice využije nábytek vyráběný na míru. Ze současných trendů lze doporučit například zapuštěné postele, které šetří místo a přitom poskytují plnohodnotný a příjemný spánek.

Inspirovat se můžeme také v Holandsku, kde je zařízení malých bytů úsporné do maximální míry. Pohovku tak nahrazuje velké křeslo, starou knihovnu pak variabilní policové systémy. Holanďané zkrátka dokázali ze svých bytů odstranit vše, co k životu nezbytně nepotřebují. Výhodou takového bydlení je i jeho snadný úklid a jednoduchá obměnitelnost vybavení ve chvíli, kdy se jednoduše okouká.

Nábytek je třeba zmenšit, pixabay.com
Nábytek je třeba zmenšit, pixabay.com

 

Koupelna v podkroví

Bydlení v podkrovním bytě by nebylo bez vlastní koupelny a WC zdaleka plnohodnotné. Pro bytové architekty je ovšem takovýto prostor noční můrou. Nejdůležitější je zajistit pohodlnou výšku při průchodu a pohybu v koupelně. Některé sanitární prvky se bez té minimální zkrátka neobejdou. Sprchový kout nebo úložné prostory potřebují předem daný manipulační prostor, zatímco při relaxu ve vaně se můžete klidně smáčknout pod šikmou střechu.

Okna by měla poskytovat dostatek světla, pixabay.com
Okna by měla poskytovat dostatek světla, pixabay.com

V podkroví si můžete dovolit také některé věci na jiných místech nemyslitelné. Toaleta umístěná přímo pod oknem vás o žádné soukromí nepřipraví a samostatně umístěné umyvadlo uprostřed koupelny může vyřešit celou řadu problémů, tedy pokud na něj máte místo.

Nedostatek nábytku nahraďte originalitou, pixabay.com
Nedostatek nábytku nahraďte originalitou, pixabay.com

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..