I retro bydlení má svá pravidla

Tapety v retro stylu interiér vhodně doplní ,jaknatapety-cz

Na retro vlně se v poslední době veze vše – od módy, přes oblíbená jídla až po průmyslový design. A nevyhnula se samozřejmě ani našemu bydlení. Proč nás vlastně retro styl tak fascinuje a jak si přinést interiér nabitý vzpomínkami domů, aniž by vypadal nedotaženě nebo kýčovitě.

Teorií o tom, proč je v současnosti retro styl tak oblíbený je hned několik. Nejčastěji se mluví o návratu k příjemným vzpomínkám nebo touze vrátit se k tomu tomu dobrému, lokálnímu, čistě našemu. Není jistě náhoda, že právě drobní farmáři, obchodníci a řemeslníci jsou dnes na vzestupu, zatímco před pár lety bezmála krachovali.

Za svou popularitu tento styl určitě vděčí i jednoduchosti. Na první pohled vidíte, k čemu daný kus nábytku slouží. I dekorace často mívají svůj účel a vy si tedy nemusíte vybírat mezi ozdobností a praktičností. Retro nezná žádné zbytečné okrasy, které by nábytku nebo doplňkům ubíraly na užitnosti. I to je ve světě dnešního přebujelého návrhářského průmyslu velmi lákavé.

Ložnice v retro stylu, pixabay.com
Ložnice v retro stylu, pixabay.com

Jak se vrátit do starých časů

Hledejte to, co vás potěší

Záliba v retro stylu většinou začíná nenápadně. Lidé jednoduše začínají shromažďovat věci, které jim evokují příjemné pocity a zážitky s dětství. Často jde třeba o plyšové hračky, elegantní stolní lampičky nebo plechové cedule. A začínají chápat, že více než dva takové kousky v interiéru potřebují svůj specifický prostor a styl.

Retro styl dotvářejí i doplňky, pixabay.com
Retro styl dotvářejí i doplňky, pixabay.com

Přidejte jasné barvy

Právě barvy jsou tím osobitým uměleckým jazykem, který si se stylem retro tak často spojujeme. Měly by být jasné, ale ne zářivé a křiklavé. Nejlépe se hodí tyto:

 • hořčicově žlutá
 • citrónově žlutá
 • oranžová
 • jasně červená
 • vínově červená
 • olivově zelená
 • blankytně modrá
 • růžová
 • světle fialová (až pastelová)
 • tmavě šedá
 • světle šedá
 • bronzová

Z materiálů pak nejlépe využijete dřevo, umakart, vinyl a chrom.

Tapety v retro stylu interiér vhodně doplní ,jaknatapety-cz
Tapety v retro stylu interiér vhodně doplní ,jaknatapety-cz

Se vzory to nepřehánějte

Nápadné až bizarní vzory jsou dalším tahounem retro stylu. I ony jsou ale mírně ovlivněny moderními trendy. Výrazné tapety se již nedávají na všechny stěny místnosti, ale jen na tu pohledovou, na kterou dopadá nejvíce světla, případně se uplatní jako dekorativní pruh třeba za televizí.

Barevné vzory se objevují i na nábytku, který může mít různobarevná dvířka nebo namalovaný či vypálený dekorativní vzor.

Barevné vzory sluší i nábytku, Silugo.cz
Barevné vzory sluší i nábytku, Silugo.cz

Retro musí hrát prim

Pokud si chcete zařídit interiér v retro stylu, udělejte to pořádně. Jeden, dva kousky v retro stylu sice mohou interiér příjemně oživit, ale určitě to naplatí, pokud půjde o ucápnuté komody na chodbě zarovnané vším možným.

Myšlenka retro je moderní, takže se jí určitě nebojte. Začít můžete třeba v kuchyni – těžko najdete větší ikonu minulých dob než lisovaná plastová křesílka v jasných barvách. Do obývacího pokoje nebo ložnice se zase dobře hodí retro komoda doplněná o lustr nebo lampu v industriálním stylu. Pamatujte na to, že ne všechny retro doplňky musí mít dobovou patinu, někdy je to dokonce spíše na škodu. Pokud vás neuspokojí obcházení bazarů, klidně si kupte zbrusu nový stůl nebo skříň inspirovanou retro stylem.

I křeslo se může stát novou dominantou interiéru, nanovo.cz
I křeslo se může stát novou dominantou interiéru, nanovo.cz

Není retro jako retro

Zvláště mladší generace se domnívají, že retro je prostě styl jejich rodičů nebo babiček. Zařízení bytu v 50., 60. a 70.letech se ale značně lišilo. Zatímco v polovině dekády byly moderní hranaté jednoduché tvary (tak, jak je máme v oblibě i dnes), později přišly na řadu kolekce nábytku s oblými hranami a ve vzdušném provedení.

Obě vlny se ale spolu dají kombinovat jen do určitě míry. Kulatý stůl u hranaté komody vadit nebude, ale jen těžko obhájíte dvě různě pojaté skříňky postavené vedle sebe. Taková kombinace chce už notnou dávku citu pro design a kompozici, takže se do ní ze začátku raději nepouštějte.

Pokud chcete značkové retro, vsaďte třeba na židli Series 7 od Arne Jacobsena, fritzhansen.com
Pokud chcete značkové retro, vsaďte třeba na židli Series 7 od Arne Jacobsena, fritzhansen.com

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..