Dekorace do obýváku, které letí

Barevné kontrasty, umělecká grafika i harmonické doplňky si v tomto obýváku lebedí pěkně dohromady, pixabay.com
Dekorace do obýváku, které letí
Ohodnoť článek

Obývací pokoj podléhá aktuálním trendům nejrychleji ze všech místností. Slouží jako výkladní skříň vkusu a zálib svého majitele. A jaké dekorace do obýváku jsou IN tento rok?

Nejdříve si řekneme pár slov k zařízení obývacího pokoje. Dekorace jsou sice pěkné, ale jen ve zdravé míře. Poličky a komody přeplněné suvenýry z výletů a rodinnými dárky pomalu ustupují spíše stroze a jednoduše zařízenému interiéru, ve kterém zůstává prostor jen pro ty nejzajímavější, které na sebe strhnou většinu pozornosti.

S tímto konceptem se velmi dobře pojí tzv. severský styl. Obývák potřebuje dýchat, k čemuž se nejlépe hodí velké dřevěné plochy. Jednobarevnost dřevěného nábytku je ale více než dobře vyvážena pestrobarevnými doplňky. Seveřané tak mají pokaždé obývací pokoj zařízený podle těch nejaktuálnější trendů. Když se změní módní barvy, stačí jim jednoduše vyměnit polštáře nebo závěsy a jsou zase zpět na módní vlně.

Barevné kontrasty, umělecká grafika i harmonické doplňky si v tomto obýváku lebedí pěkně dohromady, pixabay.com
Barevné kontrasty, umělecká grafika i harmonické doplňky si v tomto obýváku lebedí pěkně dohromady, pixabay.com

Dekorace stěn

Velký obraz, který zabíral téměř celý prostor nad sedačkou, je už dávno minulostí. V módě jsou spíše drobnější umělecká dílka upomínající na rodinné soužití, typicky jde o koláž fotografií v rámečcích. Na ty jednoduché prosklené nebo neohraničené ale zapomeňte. Momentálně letí hlavně masivní rámečky a to nejlépe v několika barvách. Hodí se pastelové nebo velmi světlé odstíny, které neodvedou pozorovatele od fotografií uvnitř. Barevné rámečky můžete klidně poskládat na stěně do zajímavého obrazce a nemusí to být jen kruh nebo čtverec.

Jestliže se ústředního obrazu nechcete vzdát, vsaďte raději na grafiku. Jinými slovy na plátno, které jakoby právě zmizelo zpod rukou šikovného sprejera nebo třeba počítačového programátora. Velkoplošný formát umožní detailům vyniknout a vnese do obýváku nevšední hru barev a tvarů.

Vzájemné souznění

Opakování motivů má na celkovou harmonii prostoru přímo báječný vliv. V dobře sladěném a ohraničeném prostoru se většině lidé odpočívá lépe. V obýváku můžeme tohoto pocitu docílit například použitím podobných dekorací. Může jít například o sadu váz ve stejném designu ale různých velikostí nebo o vzorek koberce, který dokonale ladí s přehozem na gauč.

Ti odvážnější si ale mohou troufnout ještě na mnohem propracovanější kombinace. Tapety na stěnu se opět dostávají do módy a s nimi i neotřelé vzory a obrazce. Pro větší efekt bývá tapetám vyhrazena jen jedna nebo dvě stěny, používají se dokonce i pouhé jednoduché tapetové pruhy nalepené samostatně. A právě vzor tapety použité za sedačkou můžete rafinovaně použít i na polštáře, které na ní leží. Bude vás to sice stát trochu času, který budete muset věnovat prohlížení kamenných i internetových obchodů, ale výsledek bude určitě stát za to.

Efekt kontrastu v tomto obýváku podtrhuje nápadité osvětlení, pixabay.com
Efekt kontrastu v tomto obýváku podtrhuje nápadité osvětlení, pixabay.com

Použijte kontrasty

Sladit obývák do pouhých dvou barev se může jevit jako velmi náročný úkol, ale není to tak těžké. Stačí si vybrat jednu základní barvu (bílou, černou, šedivou apod.), kterou použijte při nakupování nábytku, poliček, natření rámů dveří apod. Na stěny a obývákové textilie pak můžete použít i méně časté odstíny. Výsledný efekt založený na kontrastu je prostě fantastický.

Díky spojení dvou barev můžete rozbít i jinak nudný celek obývákové sedačky. Stačí nechat přečalounit její sedáky. Ty bývají po několika letech stejně opotřebované. Přečalounění není drahé a vy díky němu získáte originální doplněk do obýváku, který vám budou všichni sousedi závidět.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..